افزایش درآمد دولت از راه شناسایی معادن جدید

ثبت معدن
رئیس سازمان زمین‌‌‌شناسی و اکتشافات ‌‌‌معدنی کشور گفت: اجرای برنامه‌‌‌های گسترده اکتشافی و افزایش تعداد معادن، تنها راه مولدسازی و افزایش درآمدی دولت است.

مانانیوز: به گزارش سازمان زمین‌‌‌شناسی و اکتشافات ‌‌‌معدنی، علیرضا شهیدی بیان کرد: با توجه به وابستگی حقوق دولتی معادن به معادن بزرگ و انگشت‌‌‌شمار کشور که تامین‌‌‌کننده بیش از ۸۰‌درصد درآمد در بحث حقوق دولتی هستند، کاهش ذخیره این معادن طی سال‌های آتی موجب بروز اختلال در روند توسعه بخش معدن و دریافت حقوق دولتی معادن به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت خواهد شد که در این راستا برنامه‌‌‌ریزی و اجرای طرح‌‌‌های بزرگ اکتشاف حاکمیتی ضروری و حیاتی خواهد بود. وی با بیان اینکه معادن بزرگ و بعضا در کلاس جهانی ایران، انگشت‌‌‌شمار است، افزود: این محدودیت صرفا به جهت عدم‌استفاده از ظرفیت‌‌‌های تخصصی حوزه زمین‌‌‌شناسی و اکتشاف و همچنین نبود نگاه توسعه‌‌‌ای در بخش اکتشاف و معدن‌کاری توسط برنامه‌‌‌ریزان کشور طی سال‌های اخیر بوده ‌‌‌است.

رئیس سازمان زمین‌‌‌شناسی و اکتشافات ‌‌‌معدنی کشور ادامه داد: تداوم این روند موجب بروز محدودیت‌هایی در حوزه تامین منابع معدنی حیاتی موردنیاز کشور و همچنین کاهش سطح درآمد دولت از محل حقوق دولتی معادن خواهد شد که این موضوع ارتباط مستقیمی با کشف دخایر بزرگ و ارزشمند معدنی خواهد داشت. معاون وزیر صمت تصریح کرد: با توجه به خاستگاه ۷درصدی ذخایر معدنی جهان در جمهوری اسلامی ایران، تغییر نگاه دولتمردان و برنامه‌‌‌ریزان به مقوله اکتشافات حاکمیتی و افزایش سرمایه‌گذاری دولت در این حوزه جهت توسعه مناسب بخش معدن و همچنین افزایش سطح درآمدی دولت ضروری خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها