پهنه‌های معدنی در اختیار دستگاه‌های حاکمیتی به‌طور کامل آزاد می‌شوند

اخبار معدن

معاون امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال پهنه‌های معدنی در اختیار دستگاه‌های حاکمیتی به‌طور کامل آزاد می‌شوند.

به گزارش ماناماین به نقل از ایمنا، رضا محتشمی‌پور عصر روز شنبه، بیست‌ونهم اردیبهشت_ در نشست شورای معادن استان خراسان جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی پرپتانسیل‌ترین استان معدنی بوده و در سال‌های اخیر کارهای اکتشافی خوبی انجام شده که این نوید را می‌دهد که در سال آینده جهش معدنی را در این استان شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه اقدامات اکتشافی معادن با قدرت در استان ادامه دارد، افزود: بحث احیای معادن غیرفعال با جدیت پیگیری می‌شود که در سال‌های آینده شاهد وجود معادن راکد و غیرفعال در سطح استان‌ها نباشیم.

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزیر صمت با اشاره وجود ۷ هزار محدوده معدنی غیرفعال و ۱۳ هزار محدوده معدنی منتظر مزایده در کشور، گفت: تا پایان سال گذشته ۱۲ هزار معدن در سراسر کشور با برگزاری مزایده تعیین تکلیف شدند.

وی درخصوص سلب صلاحیت معادن بیان کرد: تعداد پرونده‌های معادن سلب صلاحیت شده در سال گذشته ۲ برابر سال قبل بوده و امسال نیز در دو ماه گذشته معادل کل پرونده‌های معادن سلب صلاحیت شده، تعیین تکلیف شده‌اند.

محتشمی‌پور با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد پهنه‌های معدنی در دست دستگاه‌های حاکمیتی آزاد شد، ادامه داد: امسال نیز پهنه‌های معدنی در سطح کشور به طور کامل آزاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری دولتی در بخش فرآوری معدنی بسیار محدود شده، تصریح کرد: در بحث فرآوری معدنی توسط بخش خصوصی در قالب صندوق ضمانت پیگیری می‌شود تا با تأمین مالی بتوانیم پروژه‌های بخش خصوصی را در این زمینه داشته باشیم.

علیرضا عباس‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی نیز در این جلسه به تشریح ظرفیت‌های معدنی استان پرداخت.

وی گفت: ضرورت دارد شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران در راستای بهره‌برداری از ظرفیت‌های معدنی و توسعه صنایع فرآوری تسهیل شود.

لزوم بازنگری حقوق دولتی معادن، کمبود و گرانی مواد معدنی، لزوم تحویل دیتاهای معادن خراسان جنوبی، لزوم آزادسازی پهنه‌های معدنی استان، عقب‌ماندگی در زمینه فرآوری سنگ‌های ساختمانی، فرسودگی ماشین‌آلات معدنی، به‌روزرسانی تکنولوژی استخراج معادن، اعمال معافیت مالیاتی برای مناطق محروم، بومی‌سازی قوانین، ضرورت تسریع در تأیید فنی و مالی معادن و وجود دلالی معادن از مهمترین مشکلات و درخواست‌های مطرح شده در این شورا بود.

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها