رکورد شکنی در فروش شمش فولاد صادراتی ایران

اخبار معدن
متال‌اکسپرت در گزارشی نوشت یک شرکت ایرانی هفته گذشته موفق به فروش شمش فولاد صادراتی با قیمت هر تن ۴۸۵ دلار شده‌ است. این عدد بالا‌ترین قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در طول ۹ ماه گذشته‌ است.

به گزارش ماناماین به نقل از ایراسین، متال‌اکسپرت در گزارشی نوشت یک شرکت ایرانی هفته گذشته موفق به فروش شمش فولاد صادراتی با قیمت هر تن ۴۸۵ دلار شده‌ است. این عدد بالا‌ترین قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در طول ۹ ماه گذشته‌ است.

ماه‌های گذشته پس از افزایش شدید قیمت سنگ‌آهن و قراضه، قیمت شمش فولاد فوب دریای سیاه نیز به محدوده ۵۲۰ دلار به‌ازای هر تن رسید. فولادسازان روسی قیمت پیشنهادی برای شمش فولاد را تا ۵۳۵ دلار به‌ازای هر تن افزایش داده‌اند. با این حال بعضی از منابع مدعی‌اند در هفته پایانی سال میلادی، شمش دریای سیاه تنها با قیمت ۵۰۰ دلار به‌ازای هر تن معامله شده‌ است. در این هفته قیمت شمش داخلی چین به روند صعودی هفته‌های گذشته ادامه داد، قیمت شمش فولاد آسیای جنوب شرقی نیز به ۵۳۴ دلار به ازای هر تن رسید.

گزارش‌‌ها حاکی از آن است که افزایش قیمت شمش فولاد در بازارهای جهانی باعث شده تا صادرکنندگان ایرانی نیز قیمت پیشنهادی شمش فولاد را افزایش دهند با این حال آخرین معامله انجام شده برای شمش فولاد صادراتی ایران در محدوده ۴۸۵ دلار به‌ازای هر تن است.

قیمت شمش فولاد صادراتی ایران از اوایل مردادماه صعودی شد و در این مدت با افزایش بیش از ۱۰ درصدی از ۴۴۰ دلار به ۴۸۵ دلار به‌ازای هر تن رسید. برآیند قیمتی شمش فولاد صادرانی ایران نسبت به سال میلادی ۲۰۲۳ مثبت است زیرا نخستین معامله شمش فولاد ایران در سال ۲۰۲۳ با قیمت ۴۷۷ دلار انجام شد ولی برآیند قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در سال ۱۴۰۲ منفی است.

فروردین‌ ماه شمش فولاد صادراتی ایران با قیمت هر تن ۵۴۰ دلار انجام می‌شد و سپس در دو مرحله ابتدا تا ۴۷۲ دلار و سپس ۴۴۰ دلار ریزش کرد. هیجان مثبت افزایش قیمت شمش در بازارهای جهانی به بورس کالا رسید تا روند قیمت شمش فولاد در بورس کالا برای چهار هفته متوالی صعودی شود. نخستین معامله آذر ماه شمش فولاد در بورس کالا با متوسط قیمت کیلویی ۱۸ هزار و ۲۲۵ تومان انجام شد. این قیمت تا پایان آذرماه به کیلویی ۱۸ هزار و ۹۵۱ تومان رسید. با این حساب قیمت شمش فولاد در بورس کالا طی آذرماه حدود چهار درصد افزایش پیدا کرد. پیش از آن روند قیمتی شمش فولاد در بورس کالا از اواسط شهریور ماه نزولی شده‌ بود.

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها