۲۷ اردیبهشت‌ماه؛ برگزاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار

مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران از برگزاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه به میزبانی هتل المپیک تهران خبر داد.

مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران از برگزاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه به میزبانی هتل المپیک تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن۲۴، «تورج زارع» امروز (یکشنبه) در نشست خبری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری این همایش، شناساندن صنعت آلومینیوم و بررسی نقاط ضعف و قوت آن است تا هرچه بیشتر مشکلات مبتلا به آن را تجزیه و تحلیل کنیم.
رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار بیان‌داشت: تامین پایدار بوکسیت و توسعه زنجیره ارزش آلومینا و آلومینیوم، روش‌های نوین اکتشاف و استخراج بوکسیت سازگار با محیط زیست، وضعیت ذخایر بوکسیت در کشور، فناوری‌های نوین دوستدار محیط زیست، بهینه‌سازی مصرف انرژی در زنجیره تولید و تحلیل بازارهای فروش داخلی و صادراتی و مسوولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها، عمده محورهای این همایش را تشکیل می‌دهند که مقرر است ۲۷ اردیبهشت‌ماه به میزبانی هتل المپیک تهران برگزار شود.

** تولید پودر آلومینا از بوکسیت‌های کم‌عیار
وی افزود: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور سالیانه ۷۰۰ هزار تن است و ایران در سه سال گذشته با بهره‌برداری از واحدهای جدید جایگاه خود را از بیست و یکم جهان به چهاردهم ارتقا داده است.
زارع بیان‌داشت: ‌برای تولید ۷۰۰ هزار تن آلومینیوم نیازمند استفاده از ۱.۴ میلیون تن پودر آلومینا هستیم که اکنون فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از خارج تامین می‌شود.
مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران تصریح‌کرد: ایران کشور فقیری در موضوع منابع بوکسیت محسوب می‌شود که خاک‌های بوکسیت‌ موجود در آن عمدتا از نوع «شیلی» و «کم‌عیار» است و مناسب تولید پودر آلومینا نیست، اما با توجه به مزیت انرژی ارزان در کشورمان و با انجام فعالیت‌های دانش‌بنیان، پُرعیارسازی آنها و تولید پودر آلومینا از همین خاک‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
وی خاطرنشان‌کرد: بخش زیادی از دانش این موضوع بومی و بخش کمی نیز وابسته به خارج از کشور است و فقط شرکت آلومینای ایران (وابسته به ایمیدرو) برنامه تولید سالیانه ۵۰۰ هزار تن پودر آلومینا از بوکسیت‌های کم‌عیار را در برنامه دارد. همچنین با مدیریت ایمیدرو ایجاد ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفته است.

صادرات ۳۵۰ هزار تنی شمش آلومینیوم
رییس شورای سیاستگذاری نخستین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار، در ادامه از برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای صادرات ۳۵۰ هزار تن شمش آلومینیوم در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: پارسال ۲۰۰ هزار تن از این محصول روانه بازارهای صادراتی شد.
وی اظهار داشت: عمده صادرات شمش آلومینیوم به ترکیه، چین و عراق انجام می‌شود و جنگ روسیه و اوکراین در ماه‌های گذشته سبب افزایش قیمت آلومینیوم به حتی چهار هزار دلار در هر تن شد که فرصت مناسبی برای توسعه صادرات در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار داد.
زارع تصریح کرد:‌ آلومینیوم ماده اولیه بسیاری صنایع از جمله خودروسازی، شوینده‌ها، ساختمان‌سازی، حمل و نقل و بسته‌بندی است.
وی گفت: ظرفیت سالیانه تولید آلومینیوم در جهان ۶۸ میلیون تن است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ با رشد سالیانه ۶.۵ درصدی تقاضا برای این محصول در جهان مواجه بوده‌ایم.
پایان خبر////

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها