گلایه‌ تعاون روستایی از مس سرچشمه؛ چرا نیازهایتان را از شهرستان محل فعالیت نمی‌خرید؟

معدن۲۴:اواخر هفته گذشته بود که رییس اداره تعاون روستایی شهرستان رفسنجان زبان به گلایه و انتقاد از مجتمع مس سرچشمه وابسته به شرکت ملی مس گشود و گفت: این مجتمع ۱۲ هزار نیرو دارد اما به طور مثال برای تامین گوشت مصرفی کارکنانش، به استان‌های دیگر مثل خراسان جنوبی می‌رود.

معدن۲۴:اواخر هفته گذشته بود که رییس اداره تعاون روستایی شهرستان رفسنجان زبان به گلایه و انتقاد از مجتمع مس سرچشمه وابسته به شرکت ملی مس گشود و گفت: این مجتمع ۱۲ هزار نیرو دارد اما به طور مثال برای تامین گوشت مصرفی کارکنانش، به استان‌های دیگر مثل خراسان جنوبی می‌رود.

علی قاسمی به همراه متولیان بخش های مختلف تعاونی تولیدی در این شهرستان در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه ظرفیت های کمی و کیفی تامین نیازهای مصرفی مجتمع مس سرچشمه از جمله گوشت و لبنیات در شهرستان و استان کرمان وجود دارد افزود: روزانه پنج تن گوشت قرمز، ۵۰ تن شیر و ۴۰ تن مرغ در شهرستان رفسنجان تولید می شود و تولیدکنندگان در این عرصه ها باید حمایت شوند.

وی تاکید دارد که این مجموع تعاونی چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم توان و امکان تامین نیازهای مصرفی مجتمع مس را با کیفیت مدنظر داراست.

رییس اداره تعاون روستایی رفسنجان گفت: صنعت مس سرچشمه باوجود نیاز به مصرف برای دستکم ۱۲ هزار نیروی خود، شیر، لبنیات و نیز گوشت سفید  و قرمز مورد نیاز را از نقاط دیگر کشور از جمله خراسان جنوبی تأمین می کند در حالی که تولیدکنندگان در این عرصه در رفسنجان با مشکل عدم حمایت و خطر ورشکستگی مواجه هستند.

وی در تشریح ظرفیت های تولیدی شرکت های تعاونی در این رفسنجان افزود: اتحادیه تعاون روستایی دارای ۱۷ شرکت و ۵۴ مرکز توزیع کالاهای اساسی در روستاهای شهرستان است.

این مسئول تصریح کرد: تعاونی مرغداران رفسنجان در سطح کشور نمونه است و با وجود ۱۳۵ مرغداری گوشتی و ۱۲ مرغداری تخم گذار روزانه ۱۵ تن تخم مرغ و ۵۰ تن گوشت مرغ تولید که علاوه بر خودکفایی به شهرستان های مجاور نیز ارسال می شود.

قاسمی ظرفیت تولید روزانه شیر را ۵۰ تن اعلام و بیان کرد که مصرف شهرستان تا ۲۰ تن است و بقیه این محصول  به کارخانه های فرآوری لبنیات در نقاط دیگر کشور ارسال می شود.

گلایه‌ تعاون روستایی از مس سرچشمه؛ چرا نیازهایتان را از شهرستان محل فعالیت نمی‌خرید؟

در این نشست همچنین محمد شهرآبادی مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران رفسنجان هم حضور داشت که با اشاره به ظرفیت های موجود این تعاونی به عنوان دارنده تنها زنجیره کامل تولید مرغ به مشکلات پیش روی تولیدکنندگان این عرصه در مواجهه با دیوانسالاری اداری، اخذ تسهیلات و غیره اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت گاوداران رفسنجان هم با اشاره به افزایش قیمت نهاده های دامی گفت: در شهرستان ۵۰ درصد گاوداران ورشکست شده و بقیه نیز مجبورند گاوهای خود را ذبح کنند تا بتوانند با پول حاصل از فروش آن بخشی از مواداولیه و نیازهایشان را تامین کنند.

عباس رمضانی با اشاره به نیاز شهرستان در راه اندازی کارخانه فرآوری لبنیات و اینکه این محصول توسط مراکز مستقر در استان خریداری نمی شود افزود: همچنین چندین هفته است با تعاونی استان کرمان رایزنی می کنیم که شیر مازاد رفسنجان را بخرد امّا تعلل می کنند و شیر هم بعد از ۴۸ ساعت فاسد می شود.

علی رضازاده مدیرعامل شرکت شترمرغ داران رفسنجان هم با اشاره به تعطیلی این واحدها در استان و رفسنجان طی سال های اخیر اظهارداشت که ۲۵ واحد دیگر نیز در حال تعطیلی است.

وی دلیل کاهش رونق واحدهای پرورش شترمرغ در رفسنجان را گرانی نهاده ها و مشکل فروش گوشت دانست و افزود: اگر مجتمع مس سرچشمه یک وعده از غذای نیروها و پرسنل خود را به گوشت شترمرغ اختصاص می داد مشکلات این حوزه برطرف می شد.

در ادامه نشست نیز  محمدجواد اعلایی مدیرعامل شرکت آبزیان رفسنجان نیز زبان به تشریح مشکلات فعالان این عرصه گشود و گفت: تعداد مزارع و واحدهای پرورش ماهی در رفسنجان ۷۱ مورد بوده که به ۲۰ واحد کاهش یافته است.

عظیمی مدیرعامل شرکت زنبوداران رفسنجان هم تاکید کرد: ۱۰۰ زنبوردار در رفسنجان دارای هزار و ۴۰۰ کندوی زنبور عسل هستند که سالانه از هر کندو بیش از پنج کیلو عسل تولید می شود.

مریم جهانبخشان مدیرعامل شرکت تعاونی زنان رفسنجان هم در این نشست با اشاره به اینکه این شرکت دارای۱۵۰ بانوی تولید کننده روستایی و ۳۰۰ بانوی تلویدکننده شهری است خواهان حمایت مسئولان در خرید محصولات این افراد و نیز ایجاد نمایشگاه دائمی بود.

پاسخ شرکت ملی مس

اما به دنبال انتقاد مسئولان اداره تعاون روستایی از مجتمع مس سرچشمه به علت نخریدن نیازهایشان از شهرستان، خبرنگار ایرنا پاسخ مسئولان این مجتمع را نیز جویا شد.

علی نقی ابوالهادی مدیرعامل شرکت همگامان مس زیرمجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران که شرکتی پیمانکاری است و کارهای مربوط به خرید اقلام مصرفی از جمله گوشت، برنج، حبوبات، دستمال کاغذی، موادشوینده و غیره را بر عهده دارد در این باره گفت: از سه سال پیش بر شعار «کیفیت، قیمت و رفسنجان(تامین از شهرستان رفسنجان» تکیه کردیم و اقلام مصرفی مجتمع مس سرچشم رفسنجان را از تولیدکنندگان داخل شهرستان با شرایط کیفیت و قیمت مناسب و نیز استاندارد کالا تأمین می کنیم.

شرایط خرید مرغ

وی افزود: گوشت مرغ را تحت شرایط دارابودن وزن هر عدد ۱۴۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم از تعاونی مرغداران رفسنجان تهیه می کنیم که ماهانه تا ۲۰ تن مرغ خریداری می شود.
ابوالهادی بیان کرد: همچنین گوشت قرمز گوساله ماهانه تا ۱۰ تن و گوشت گوسفندی هم تا پنج تن در ماه خریداری و در آشپزخانه های مجتمع طبخ می شود.

شرایط خرید گوشت قرمز

وی با اشاره به قوانین و شرایط تهیه گوشت مورد نیاز کارکنان مجتمع مس سرچشمه ادامه داد: برای تهیه گوشت قرمز شرایط باید به گونه ای باشد که یخ زده و منجمد نباشد، حتما لاشه گوشت گوسفندی ۲۴ تا ۲۷ کیلوگرم و لاشه گوشت گوساله هم ۲۴۰ کیلوگرم باشد.
ابوالهادی بیان کرد: نمونه گوشت ها به آزمایشگاه کیفی ارسال می شود تا میزان کلسترول، عناصر موجود در گوشت و کیفیت آن اندازه گیری شود.
وی تصریح کرد: نیمه اول سال ۹۷ خرید اقلام مورد نیاز از داخل شهرستان به ۲ میلیارد تومان نمی رسید که خوشبختانه با حمایت هایی که از تولیدکنندگان شهرستانی شده سالانه تا ۱۰۰ میلیارد تومان اقلام مصرفی از داخل شهرستان خریداری می شود.
ابوالهادی با بیان اینکه عمده گوشت قرمز را از دامداران رفسنجان تهیه می کنیم و بخش کمی از خراسان جنوبی تامین می شود گفت: یکی از تهیه کنندگان داخلی با خریداری دام از خراسان جنوبی و پرورش آنها در رفسنجان آن گوشت را با شرایط ذکر شده به مجتمع می فروشد.
وی ادامه داد: تمامی لبنیات مصرفی و فرآورده های لبنی را از کارخانه های رفسنجان، کرمان و شهربابک تهیه می کنیم.
مدیرعامل شرکت همگامان مس زیرمجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: افتخار می کنیم که تولیدکنندگان داخل شهرستان اقلام مصرفی با کیفیت تولید می کنند و نیاز مجتمع مس را هم برآورده می سازند.
وی خاطرنشان کرد: سالانه ۲۰۰ میلیون پرس غذا در مجتمع مس سرچشمه طبخ و بین پرسنل و نیروهای مجتمع مس سرچشمه توزیع می شود؛ در این مجتمع ۶ هزار نیروی رسمی و حدود ۳ هزار نیروی غیر رسمی مشغول به کار هستند که روزانه تا ۹ هزار پرس غذا طبخ می شود.

پاسخ مدیر بازرگانی شرکت همگامان مس

این درحالی است که مدیر بازرگانی شرکت همگامان مس زیرمجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران هم در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: هیچ خریدی از خارج استان کرمان نداریم و مایحتاج مورد نیاز مجتمع مس سرچشمه را از هشت شرکت یعنی پنج شرکت از رفسنجان، یک شرکت از کرمان و از ۲ شرکت شهرستان شهربابک تأمین می کنیم.
امین اسدی بیان کرد: در مورد گوشت قرمز هم توان تولیدکنندگان استان های فارس و خراسان هم زیاد است حتی این استان ها درخواست کتبی برای فروش ِ این کالا با مجتمع مس کتبا ارایه دادند که ما قبول نکردیم.
وی ادامه داد: امّا بخشی از گوشت قرمز مورد نیاز را توسط شخصی رفسنجانی که دام از خراسان می آورد و پرورش می دهد خریداری می کنیم.
رفسنجانی ها تاکنون درخواست فروش ارائه نداده اند

اسدی افزود: تولیدکنندگان گوشت قرمز در رفسنجان تا به حال نه درخواست فروش اقلام مصرفی را به ما دادند و نه تا کنون با ما وارد مذاکره شدند که اگر با ما وارد مذاکره شوند با تعیین شرایط تولید دام در صورتی که کالای با کیفیت و استاندارد تولید کنند از آنان خریداری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: با اینکه گاوداری های رفسنجان صحبتی با ما نداشتند امّا در روزهای آینده با آنان جلسه ای خواهیم گذاشت تا اگر بتوانند با شرایط مجتمع مس، کالای با کیفیت و دارای استاندارد را تولید کنند قطعاً از آنان خریداری کنیم.
شرکت تعاونی روستایی می خواهد واسطه گری کند

اسدی همچنین در مورد اقلام شرکت تعاونی روستایی هم اظهار کرد: این تعاونی تولید خاصی ندارد و به عنوان واسطه می خواهد اجناس مورد نیاز مجتمع مس را از شمال و جنوب، شرق و غرب تهیه و به ما بفروشد.
وی خاطرنشان کرد: با این حال قبول کردیم که از کشاورزان بم رطب تهیه و به ما بفروشند اما از لحاظ کیفیت موفق نبودند که نتوانستیم با آنان ادامه دهیم.
اسدی تأکید کرد: اگر تولید کنندگان داخلی با ما وارد مذاکره شوند و کالای با کیفیت و استاندارد را تولید کنند که مبنای مهم شرکت مس است، خوشحال می  شویم از آنان بخریم.

​واکنش دوباره رییس اداره تعاون: ۳ جلسه بی نتیجه

مدیرعامل شرکت تعاونی شهرستان رفسنجان هم در واکنش به پاسخ مسئولان شرکت مس در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: شرکت های تعاونی شهرستان آمادگی تامین همه نیازهای مصرفی مجتمع مس سرچشمه را دارند.

علی قاسمی بیان کرد: انتظار داریم دستکم مجتمع مس ۵۰ درصد نیازها و خدمات را از تولیدگنندگان رفسنجان تهیه کند.
وی افزود: مس سرچشمه بخشی از گوشت دام سنگین را از خارج شهرستان ( خراسان جنوبی) تأمین می کند لذا بهتر است تولیدکنندگان داخلی را مورد حمایت قرار دهد و اولویت تأمین اقلامشان از شهرستان باشد. قاسمی افزود: چنانچه کالایی در رفسنجان تولید نشود می توانیم از استان کرمان تهیه کنیم و در اختیار مس سرچشمه قرار دهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه سه جلسه با شرکت همگامان مس داشتیم که خروجی نداشت گفت: شرکت تعاونی روستایی رفسنجان می تواند به عنوان واسطه اقلام مصرفی از جمله برنج، حبوبات و غیره را از داخل یا خارج شهرستان تهیه کند و در اختیار شرکت مس قرار دهد.

شهرستان رفسنجان در ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن بیدار ۲۴ (madanbidar.ir)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها