کمبود قطعی ۲۷ میلیون تن سنگ آهن در افق ۱۴۰۴ در صورت عدم توجه به اکتشافات

مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: اگر در زمینه اکتشافات اقدام خاصی انجام نشود، کمبود قطعی ۲۷ میلیون تن سنگ آهن در افق ۱۴۰۴ خواهیم داشت

مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: اگر در زمینه اکتشافات اقدام خاصی انجام نشود، کمبود قطعی ۲۷ میلیون تن سنگ آهن در افق ۱۴۰۴ خواهیم داشت

به گزارش سایت خبری تحلیلی معدن ۲۴ ، منصور یزدی زاده در هشتمین کنفرانس بین المللی استیل پرایس در محل هتل المپیک تهران افزود: بزرگترین بحران زنجیره فولاد کشور، موضوع تامین سنگ آهن است و اگر قرار باشد تا افق ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم دارای مشکلات متعددی هستیم.

وی گفت: در این زمینه عمده مشکلات به دولت و حاکمیت باز می‌گردد، اما تمرکز روی مشکلات آن طور که باید نشده است.

یزدی زاده به افزایش قیمت نفت و روند صعودی آن که پیش‌بینی می‌شود به بیش از ۱۱۰ دلار در هر بشکه نیز برسد اشاره کرد و ادامه داد: این مسئله تاثیر خود را در هزینه تمام شده فولاد خواهد گذاشت.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: امروز با چالش رقابت ناسالم و تولید محصولات غیر استاندارد و زیرپله‌ای مواجه هستیم که در حال گسترش است.

وی در ادامه با اشاره به چالش‌های منطقه‌ای برای فولاد کشور گفت: تغییر فضای سیاسی و اقتصادی در افغانستان گشایشهای در امکان دسترسی به معادن عظیم سنگ آهن این کشور ایجاد کرده است، با این حال همچنان با چالش هایی نظیر تحریم مبادلات ارزی و حمل و نقل، نامشخص بودن سیاست های دولت جدید عراق در مقابل صادرات به این کشور، مشکلات دیپلماتیک در ناحیه شمالی کشور و افزایش ریسک صادرات به این کشورها و سرمایه گذاری کشورهای حوزه خلیج فارس برای توسعه صنعت فولاد مواجه هستیم.

یزدی زاده در عین حال سرمایه‌گذاری برخی کشورهای حوزه خلیج فارس برای توسعه صنعت فولاد را فرصتی برای کشورمان در راستای جلوگیری از تولید محصولات تکراری و تولید محصولات خاص با ارزش افزوده بالا برشمرد.

وی بر ضرورت توجه به ادغام کارخانجات و معادن و واحدهای تولید محصول که یک تجربه موفق جهانی است و کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری را به دنبال دارد تاکید کرد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان همچنین ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی را امکان پذیر برشمرد و تحقق آن را مستلزم تشکیل اتاق فکر و کاهش مشکلات بروکراسی عنوان کرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرح‌هایی نباید مانع صادرات واحدهای فولادی شود، زیر ظرفیت لازم برای تولید و صادرات در آنها وجود دارد.

پایان خبر/

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

هیچ داده ای یافت نشد

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها