قطعی گاز مانع افزایش تولید پودر آلومینا شد/ ایران به جرگه 5 کشور تولیدکننده هیدرات ویژه می پیوندد

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم گفت: به رغم افزایش بیش از2.5 برابری تولید شمش آلومینیوم، اما کمبود و قطعی گاز سبب شد تا رشد تولید پودر آلومینا را در شرکت در سال 99 شاهدنباشیم.

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم گفت: به رغم افزایش بیش از2.5 برابری تولید شمش آلومینیوم، اما کمبود و قطعی گاز سبب شد تا رشد تولید پودر آلومینا را در شرکت در سال 99 شاهدنباشیم.

«تورج زارع» در گفت وگو با خبرنگار سایت خبریتحلیلیمعدن24 افزود: در سال 99 بیش از 25 هزار تن شمش آلومینیومدر این شرکت تولید شد که در هم‌ سنجی با سال 98 افزایش بیشاز 2.5 برابری نشان می‌دهد.

وی بیان داشت: همچنین در حوزه تولید پودر آلومینا، به رقم تولید233 هزار تنی رسیدیم که مشابه تولید سال 98 بود. این تولید بهرغم قطعی گاز در برخی ایام فصول سرد سال محقق شد.

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم خاطرنشان کرد: هرچند همهزیرساخت های لازم برای تولید پودر آلومینا آماده است، اما وقتیگاز نباشد قادر به تولید نخواهیم بود، در صورتی که تامین گازبدون وقفه ادامه می یافت، رشد 5 درصدی تولید آلومینا محقق میشد.

وی یادآور شد:‌ حجم گاز در برخی روزها به یک بیستم حجم موردنیاز تولید می رسید که بزرگترین ضربه را به تولیدات این شرکتوارد کرد و از جمله خسارت گرم و سرد شدن نسوزها غیرقابلجبران است.

این مسئول تاکید کرد: انتظار می رود شرکت ملی گاز با وجودپرداخت دیماند از سوی مشتریان، نسبت به تامین کامل گاز موردنیاز و جلوگیری از بروز خسارت های بعدی خود را متعهد بداند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه اکتشافات که همچنان جزو اولویت های شرکت است، ادامه داد: در سال جاریاکتشافاتی در پهنه های استان سمنان انجام و حدود 14 محدودهامید بخش با پتانسیل شناسایی شد، همچنین فازهای بعدیاکتشاف در سال 1400 ادامه خواهد یافت.

زارع گفت: در حوزه آماده سازی معادن نیز فعالیت های خوبی بهانجام رسید.

وی یادآوری کرد: تامین بوکسیت به عنوان یکی از مشکلات همیشگی ما است، اما با آماده سازی حوزه معادن و اکتشافات وسایر برنامه های توسعه ای، در سال 1400 به راحتی می توانیمبوکسیت مورد نیاز شرکت که سالیانه حدود 850 تا 900 هزار تناست را تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم با اشاره به سایر برنامه هایتوسعه ای شرکت در سال 99، گفت: احداث واحد پنجم «واشر گلقرمز» یکی از این پروژه ها بود که در مرحله تست و راه اندازیاست که هزینه به‌روزساخت آن 50 میلیارد تومان بوده است.

زارع همچنین از اجرای پروژه هیدرات ویژه در این مجموعه خبرداد که یک محصول ویژه است و با اجرای آن، جمهوری اسلامیایران به جمع پنج کشور تولیدکننده این محصول که نوعیکندسوزکننده است و قبلا از آلمان و کره جنوبی وارد می شدهاست، می‌پیوندد که تاکنون پیشرفت 65 درصدی داشته است.

وی خاطرنشان کرد:‌ پروژه یاد شده، جزو مهمترین پروژه هایشرکت در سال 1400 است که 65 میلیارد تومان سرمایه گذاریبرای آن انجام خواهد شد، دانش فنی آن حاصل کار تیم فنی ومهندسی شرکت است و اواسط 1400 به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم ادامه داد: همچنین در سالی کهگذشت توسعه در واحد انحلال و واحد سود و تبخیر در حالاجراست، مشکل پایداری یکی از واحدهایی که از سود کاسنیکاستفاده می‌کرد نیز برطرف شد و در مجموع پروژه های توسعه ایدر کارخانه آلومینا پیشرفت قابل توجهی داشت.

** کسب 3 رتبه برتر از سوی شرکت

وی از کسب رتبه برتر این واحد از نظر «رشد سریع» در بین 500 شرکت برتر کشور و رتبه بندی IMA100 سازمان مدیریت صنعتیسال 99 خبر داد و افزود:‌ آلومینای جاجرم همچنین موفق به کسبرتبه نخست جایزه بهره وری ایمیدرو و تندیس برنزین، همچنین رتبهبرتر ایمیدرو در حوزه محیط زیست و ایمنی شد.

با وجود همه مشکلات یاد شده، اما زارع سال 99 را سال خوبیبرای مجموعه توصیف کرد که همه زیرساخت های حوزه هایمعدن، آلومینا و شمش آلومینیوم با یک رشد قابل قبول آماده شد.

زارع به جذب یک هزار و 500 نفر نیروی انسانی طی سه سالگذشته و اشتغال‌زایی جدید به عنوان یکی دیگر از دستاوردهایشرکت اشاره کرد.

** برنامه های سال 1400

این مسئول در ادامه به اولویت ها و برنامه های سال 1400 اشارهکرد و گفت: اجرای پروژه هیدرات ویژه، پروژه پرعیارسازیبوکسیت ها به روش واسطه سنگین، رسانیدن ظرفیت تولیدآلومینیوم به 40 هزار تن و افزایش تولید پودر آلومینا (به شرطتامین کافی گاز)، از جمله این اولویت هاست.

وی، همچنین به ابرپروژه فاز دوم تولید آلومینا از بوکسیت های کمعیار به عنوان دیگر پروژه های شرکت اشاره کرد که در صورت رفعتحریم ها اجرایی خواهد شد و گفت: در این پروژه بزرگ که باهمکاری چینی ها اجرایی می شود، دانش تولید پودر آلومینا بهشیوه سینترینگ کسب خواهد شد؛ هرچند در سال 1400 مطالعاتتکمیلی آن ادامه خواهد یافت.

زارع تصریح کرد:‌ با اجرای این ابرپروژه، 500 هزار تن به ظرفیتتولید پودر آلومینا (2 برابر ظرفیت فعلی) اضافه خواهد شد کهنیازمند صدها میلیون دلار سرمایه گذاری است.

وی در خاتمه به اجرایی شدن اتوماسیون در امور شرکت اشارهکرد که در دستور کار بوده و به روند کارها سرعت خواهد بخشید وافزود: ‌آموزش نیروی انسانی، ارتقای ایمنی و اشتغال‌زایی جزواولویت های دیگر شرکت خواهد بود.

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها