سال آینده تولید کاتد شرکت مس به بیش از 300 هزار تن می‌رسد

مدیرعامل شرکت مس در مراسم افتتاحیه چهارمین «همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران» از کشف بزرگترین معدن مس در سریدون کرمان به همت متخصصان داخلی و ثبت رکوردهای تازه در حوزه تولید و فروش تا پایان سال خبر داد.
در این آیین که مهندس وجیه‌ا… جعفری معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو، مسعود خوانساری نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران و جمعی از مقامات و مدیران این حوزه حضور داشتند، دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت مس، آینده عرضه و تقاضا و عوامل مؤثر در افزایش تقاضای جهانی مس را مورد بررسی قرار داد.
سعدمحمدی با اشاره به انگیزه‌های سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و شرکت مس و کشور در خصوص شرایط موجود صنعت مس گفت: در سال 2020 تا2035 رشد متوسط سالانه 2/2 درصدی در دنیا پیش‌بینی شده، از این رو، افزایش تقاضا برای مس چه در داخل و چه در دنیا از لحاظ اقتصادی یک نکته و پالس مثبت برای سرمایه‌گذاری در این بخش است.
وی گفت: 99 درصد بنگاه‌های دنیا در سال 2021 در بخش مس سودده بوده‌اند که این نکته بسیار حائز اهمیت در خصوص سرمایه‌گذاری در بخش مس است.
سعدمحمدی با بیان اینکه باید دید ما در بحث سرمایه گذاری کجا هستیم و چه کار باید انجام دهیم، خاطرنشان کرد: مصرف مس تصفیه‌شده چین در سال 2022 حدود 2.1 درصد در حال رشد است و در سال 2026 مصرف چین به 13.7 میلیون تن در سال خواهد رسید.
وی در ادامه به کشورهای آمریکا و آمریکای شمالی اشاره کرد و گفت: در این مناطق در سال 2022 حدوداً 4.6 درصد رشد اقتصادی را می‌بینید و همچنان 12.3 درصد از این رشد اقتصادی مربوط به خودرو است.
به گفته وی برای سال‌های دیگر در 2023 تا 2026 صنعت ساختمان و تکنیک‌های جدید های تک برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، اما باید دید که آیا ما هم در کشور برنامه دقیقی همسو با اقتصاد بین‌الملل مدون داریم؟
وی همچنین گفت: نکته قابل توجه دیگر اینکه مصرف مس تصفیه‌شده در آمریکای شمالی در سال 2022؛ در حدود 3.4 درصد نسبت به سال 2021 رشد پیدا کرده است و برای سال 2026 تقریباً مصرف آمریکا به 2.5 میلیون تن خواهد رسید.
سعدمحمدی اظهار داشت: در منطقه اروپا نیز برای خودرو در سال 2021 رشد 15.1 درصدی تعریف شده است و 4.9 درصد رشد متوسط توسعه اقتصادی به لحاظ مالی است و این تغییرات رشد برای سال‌های بعد هم‌زمان اتفاق افتاده است؛ مصرف مس نیز در اروپا در سال 2026 به 3.4 میلیون تن می‌رسد.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران کشور شیلی 27 میلیارد دلار و کنگو 9 میلیارد و 700 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در صنعت مس داشته‌اند که این امر نشان از اهمیت صنعت مس در جهان دارد.
*صنعت مس همسو با اقتصاد جهان سبز
وی در ادامه با بیان اینکه آینده صنعت مس با اقتصاد جهان سبز همسو خواهد بود؛ تأکید کرد: آینده مس با اقتصاد جهان سبز که به‌عنوان یک تعریف بین‌المللی از نظر اقتصادی در دنیا از آن صحبت می‌شود؛ شکل مناسب‌تری به خود خواهد گرفت که ترویج سریع‌تر خودروهای الکتریکی، تسریع حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر و سرمایه‌گذاری بیشتر در زیرساخت‌های مربوط به شبکه برق از جمله این راهکارهاست.
سعدمحمدی گفت: در حال حاضر میزان انرژی که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ 39 درصد از نفت است. در سال 2050 کمتر از 30 سال آینده میزان تأثیرپذیری نفت در تولید انرژی به کمتر از 10 درصد کاهش پیدا می‌کند. از سوی دیگر، هم اکنون میزان مصرف انرژی از برق 19 درصد است که در سال 2050 به بیش از 51 درصد می رسد.
وی با تأکید بر اینکه، مهم‌ترین عنصر جهت استراتژی مدون سرمایه‌گذاری تعریف‌شده بین‌المللی به خاطر خاصیت الکتریکی که دارد؛ فلز مس است گفت: نتایج تقاضای بالاتر ناشی از اقتصاد سبز تعریف شده در دنیا ایجاد شکاف عرضه چشمگیر در اواسط دهه جاری و حمایت قدرتمند از قیمت مس خواهد بود و افزایش مصرف جهانی کاتد طی ده سال آینده به بیش از 10 میلیون و 674 هزار تن معادل5/8 درصد بیشتر از شرایط تقاضای فعلی خواهد بود که این آمار نشان از اهمیت بالای این فلز استراتژیک در آینده صنعت و اقتصاد جهان دارد.
به گفته وی آینده صنعت خودرو در جهان به سوی به‌کارگیری از فلز مس و تولید خودروهای برقی خواهد رفت که مس در این خصوص نقش مهمی در تولید این خودروها خواهد داشت.
سعدمحمدی با اشاره به اینکه اقتصاد ایستا نیست و مثل جریان آب شناور است، گفت: در این فضای تعریف‌شده بین‌المللی یا می‌توان در حوزه خود در اقتصاد جهانی ماند و قسمتی از بازار را از آن خود کرد یا زمان را از دست داد که در آن صورت به‌سرعت بازار را از دست خواهیم داد. مس؛ نقش مهم و کلیدی در آینده صنعت جهان دارد که انتظار می‌رود از فرصت‌های پیش رو جهت سرمایه‌گذاری در این زمینه استفاده کنیم و نباید هیچ فرصت‌سوزی در این خصوص داشته باشیم.
*توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر
مدیرعامل شرکت مس تأکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر رشد سریع ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و احداث زیرساخت‌های شارژ خودروهای الکترونیکی، توسعه ارتقای شبکه برق برای مدیریت افزایش بار و مشکل نوسان برق به دلیل همان مصرف انرژی تا سال 2050 در دستور کار قرار داده است و با این استراتژی‌ها تداوم روند افزایش تقاضای مس در دوره بلندمدت با افزایش تقاضای مس در بخش خودروهای الکتریکی اتفاق خواهد افتاد.
سعدمحمدی با بیان اینکه رشد اقتصادی گسترده‌تر کشورهای جهان و تغییرات شدت مصرف؛ دو عامل اصلی رشد تقاضای فلزات و کالاهای اساسی طی سال‌های آتی است، تأکید کرد: کشورهای مطرح صنعتی جهان همچون چین و ایالات متحده آمریکا برنامه‌ریزی بلندمدت و ویژه‌ای در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت مس تا سال 2026 داشته‌اند.
وی با بیان اینکه در 5 سال آینده جزو شرکت‌های برتر دنیا در تولید مس خواهیم بود، تأکید کرد: مس جزو عناصری است که قابلیت سرمایه‌گذاری بسیار سودده دارد.
وی ادامه داد: معدن مس سریدون با همت و تلاش متخصصان داخلی و کارشناسان شرکت ملی صنایع مس ایران اکتشاف شد؛ در حالی که قبلاً یک موسسه معتبر خارجی طبق بررسی‌های انجام شده اعلام کرده بود که در این منطقه هیچ ذخیره معدنی وجود ندارد ولی متخصصان داخلی با استفاده از آخرین نرم افزارهای روز و تکنیک های جدید نسبت به شناسایی ذخایر جدید موفق شدند.
سعدمحمدی با اشاره به جایگاه نیروی انسانی در این صنعت افزود: باید نگاه ویژه‌ای به آموزش نیروی انسانی شایسته و کارآمد بر اساس جدیدترین تکنولوژی روز دنیا داشته تا بتوانیم بهره‌وری‌ کاملی از صنعت مس داشته باشیم. اگر نیروی انسانی شایسته را به معنای واقعی نشناسیم و به آن بها ندهیم هیچ کدام از این ابزارها منجر به رشد در بخش معادن نخواهد شد.
وی گفت: خوشبختانه شرکت ملی صنایع مس ایران توانسته است با عملکرد بی‌نظیر خود؛ نام ایران را میان 10 کشور برتر جهان در حوزه ذخایر مس جهت سرمایه‌گذاری و توسعه صنعت مس به ثبت رساند و هم‌اکنون در رتبه هفتم قرار داریم که در آینده نزدیک، یک رتبه صعود خواهیم کرد و رتبه ششم را از آن خود خواهیم کرد.
سعدمحمدی در خصوص افزایش قیمت مس در آینده گفت: احتمالاً طی سه ماه دوم سال جاری میلادی به 11 هزار دلار خواهد رسید و ما باید با دقت قیمت جهانی مس را رصد کنیم تا بتوانیم روند روبه رشد خود را ادامه دهیم.
* بزرگ‌ترین صادرکننده فلزات اساسی در کل کشور هستیم
مدیرعامل شرکت ملی مس در ادامه در خصوص صادرات گفت: با افتخار بزرگ‌ترین صادرکننده فلزات اساسی در کل کشور هستیم و رشد قابل توجهی در تولید انواع محصول اعم از کاتد، سنگ سولفور و… داشته‌ایم. خوشبختانه تولیدات مس ما روند بسیار خوبی داشته و سال آینده به بالای 300 هزار تن خواهد رسید.
به گفته وی بالاترین نرخ سود و فروش تاریخ صنعت مس ایران طی سال جاری به دست آمده است که عملکرد بی‌نظیر شرکت ملی صنایع مس ایران را در این زمینه نشان می‌دهد. از سوی دیگر 29 طرح توسعه تا سال 1410 برای شرکت ملی صنایع مس ایران تعریف شده است که از سه طرح طی سال آینده بهره‌برداری خواهد شد.
سعدمحمدی در ادامه به رکوردهای متعدد شرکت در سال جاری اشاره کرد و اظهار داشت: امسال تمام رکوردهای سال گذشته را جابجا کردیم و به بالاترین تولید و فروش مس دست خواهیم یافت.

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها