ما امروز در وبسایت ماناماین قصد داریم در رابطه با مراحل اخذ پروانه بهره‌برداری معدن سخن بگوییم و در این باره اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه دهیم و اینک به شما پیشنهاد می‌کنیم همراه ما باشید و از مطالب گردآوری شده‌ی این صفحه استفاده نمایید.

پروانه اکتشاف چیست؟

پیش از اینکه در رابطه با مراحل اخذ پروانه بهره‌برداری از معدن سخن بگوییم قصد داریم درباره‌ی پروانه اکتشاف و مراحل اخذ آن اطلاعاتی به شما ارائه دهیم. در این باره باید بگوییم پروانه اکتشاف یا مجوز اکتشاف، یک مجوز قانونی است که به شرکت‌ها یا افراد اجازه می‌دهد که در مناطقی که قابلیت وجود معدن و ذخایر معدنی دارد، فعالیت‌های اکتشافی را انجام دهند. در این مورد اخذ پروانه اکتشاف یکی از موارد بسیار مهم بوده و باید توجهات لازم به این مورد صورت گیرد. در انتهای مطلب با مراحل اخذ پروانه بهره برداری آشنا خواهید شد.

این مجوزها برای پیدا کردن معادن جدید، تحقیق درباره روند زمین‌شناسی و معدنی کردن مناطق جدید به کار می‌روند. پس از اینکه یک شرکت یا فرد، معدنی جدید را کشف کند، باید یک مجوز استخراج دریافت کند تا بتواند به استخراج و بهره‌برداری از معدن پرداخته و به فروش مواد معدنی بپردازد.

در بسیاری از کشورها، پروانه اکتشاف توسط دولت یا سازمان‌های معدنی صادر می‌شود و شامل شرایط و محدودیت‌هایی است که برای حفظ محیط زیست، ایمنی کارگران و بهره‌برداری از منابع معدنی موجود باید رعایت شوند و اخذ این پروانه اکتشاف مراحلی دارد که در ادامه در مورد این مراحل اطلاعات کاملی به شما ارائه خواهیم داد. 

شرکت مانا معدن کیان تجارت تحت برند مانا ماین، آمده است تا در بستر معدن دیجیتال و سیستماتیک از طریق خدمات آنلاین و آفلاین تا حد توان خود، دانش فنی را در این قسمت ارتقا بخشد و چالش‌های فعالان این صنعت را کاهش دهد. خرید و فروش معدن و همچنین بازرگانی و خرید و فروش مواد معدنی را با ماناماین تجربه کنید.

دریافت پروانه اکتشاف دارای چه مراحلی است؟

دریافت پروانه اکتشاف مراحل مختلفی دارد و این را هم باید گفت که دریافت این پروانه برای هر منطقه ممکن است با قوانین و مراحل متفاوتی همراه باشد. در ادامه به این مراحل اشاره خواهیم نمود و اطلاعاتی درباره‌ی مراحل دریافت پروانه اکتشاف به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

 اخذ پروانه اکتشاف

در نخستین گام هر شخص یا شرکتی که قصد دریافت این پروانه را دارد باید صلاحیت فنی و مالی متناسب با آن محدوده معدنی موردنظر را فراهم نماید و سپس در سامانه کاداستر محدوده مورد نظر را ثبت نماید. شرایط فنی و مالی مورد نیاز برای ثبت معدن را در مطلب قبل توضیح دادیم.

پس از ثبت معدن، سازمان صنعت معدن تجارت از ارگان‌های منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان راه و شهرسازی، سازمان میراث فرهنگی، سازمان محیط زیست و انرژی اتمی استعلام می‌گیرد و هر سازمان حداکثر تا مدت دو ماه فرصت دارد نتیجه استعلام خود را اعلام نماید. 

ثبت محدوده معدنی

مطلب بعدی: مراحل اکتشاف معدن

برای دریافت پروانه اکتشاف، ابتدا باید مستندات مربوطه از جمله مدارک شرکت، طرح اکتشاف و بررسی‌های زمین‌شناسی و محیط زیستی را تهیه کرد.

برای صدور پروانه اکتشاف معدن، سازمان صمت از دستگاه ها استعلام میگیرد.

در مرحله بعد فرد متقاضی هزینه تبصره 2 موجود در قانون معادن را پرداخت خواهد کرد.

پس از آن ارائه طرح اکتشافی الزامی می‌باشد.

دپس از تایید طرح اکتشاف توسط سازمان صمت، در مرحله آخر پروانه اکتشاف صادر خواهد شد.

صدور گواهی کشف

پس از صدور پروانه اکتشاف، عملیات اکتشافی (حفاری، ترانشه، نقشه زمین شناسی، نقشه توپوگرافی و…) صورت می‌گیرد. مراحل بعدی شامل موارد زیر است:

تعیین ذخیره میزان مواد معدنی

ارائه گزارش پایان عملیات اکتشافی 

بررسی گزارش و بازدید میدانی توسط سازمان صنعت معدن و تجارت

تایید گزارش عملیات اکتشافی توسط سازمان صمت

صدور گواهی کشف.

مطالعه کنید: صادرات محصولات معدنی از ایران چگونه است

خرید و فروش معدن

مراحل اخذ پروانه بهره‌برداری معدن

 

پروانه بهره برداری معدن مجوزي است كه توسط وزارت صنايع و معادن براي بهره برداري از معادن در محدوده اي كه مشخص شده است صادر مي گردد.

مراحل اخذ پروانه بهره‌برداری از معدن به شرح زیر می‌باشد:

ارائه طرح بهره برداری

تایید طرح توسط سازمان صمت

صدور پروانه بهره برداری

بعد از تکمیل مدارک مدت زمان بهره‌برداری از معدن مشخص می‌گردد که بیشترین زمان مجاز، 25 سال می‌باشد و دوره‌ای که در نظر گرفته می‌شود با زمان برگشت سرمایه متقاضی درنظر گرفته شده و ضرری از این بابت برای متقاضی به وجود نخواهد آمد. اما این را هم باید بگوییم که در صورت نیاز به تمدید، این درخواست باید حداقل 1 سال قبل از پایان اعتبار مجوز به وزارتخانه مربوطه ارائه شود تا بررسی‌های لازم برای این مورد صورت گیرد و پروانه بهره‌برداری معدن تمدید شود.

مطلب پیشنهادی: معادن سنگ اهن ایران

محدودیت‌ها و مشکلات بهره‌برداری از معدن

در رابطه با برخی محدودیت‌ها و مشکلات بهره‌برداری از معدن باید بگوییم، ارائه گزارشات کامل به صورت سالانه از میزان استخراج، هزینه‌های صرف شده و درآمدهای کسب شده الزامی می‌باشد.

شرایط تمدید پروانه بهره‌برداری از معدن چیست؟

شرایط تمدید پروانه بهره‌برداری از معادن در قانون معادن مصوب ۱۳۸۵ مورد بررسی و تعیین قرار گرفته است و برای تمدید پروانه بهره‌برداری از معدن در ایران، شرایط زیر باید رعایت شود:

 1. پروانه بهره‌برداری معدن باید در دسترس باشد و معدن به تولیدی مقرر در پروانه خود برسد.
 2. بهره‌بردار معدن باید تمامی حقوق دولتی و مالیات‌های مقرر و اجرایی مرتبط با بهره‌برداری را به صورت کامل برآورده کرده باشد.
 3. بهره‌بردار معدن باید نسبت به رعایت مقررات و استانداردهای بهداشتی، ایمنی، زیست محیطی و توسعه پایدار اقدام کند.
 4. بهره‌بردار معدن باید به دستور اداره‌کل معادن استان اقدامات لازم را برای حفظ و بهبود توسعه معدن و بهره‌وری بیشتر انجام دهد.
 5. بهره‌بردار معدن باید نسبت به اجرای برنامه‌های توسعه معدن و زیرساخت‌های مرتبط با آن اقدامات لازم را انجام دهد.
 6. بهره‌بردار معدن باید دارای شرایط بهره‌برداری معدن مطابق با مقررات مربوط باشد.
 7. بهره‌بردار معدن باید نسبت به پرداخت هزینه‌های مرتبط با تمدید پروانه بهره‌برداری به موقع اقدام نماید.

لازم به ذکر است که شرایط ممکن است به صورت دقیق‌تر توسط سازمان صنایع و معادن کشور تعیین و اعلام شوند. همچنین، برای تمدید پروانه بهره‌برداری از معادن در ایران، بهره‌بردار باید مدارک و مستندات مرتبط با بهره‌برداری، از جمله گزارش‌های مالی و تولیدی، گزارش‌های زیست‌محیطی و ایمنی و سلامت حرفه‌ای را به مراجع ذی‌صلاح ارائه کند و کلیه بدهی‌های خود را نیز تسویه نماید.

مدارک موردنیاز جهت انتقال پروانه بهره‌برداری از معدن

انتقال پروانه بهره‌برداری از معدن در ایران، به دو صورت نقلی و وراثتی امکان‌پذیر است. در هر دو حالت، مدارکی چون مستندات ثبتی شرکت یا تکمیل فرم درخواست برای فرد حقیقی، مستندات اثبات هویت (مثل شناسنامه یا کارت ملی) فرد حقیقی یا مدارک ثبتی شرکت (مثل شناسنامه شرکت، مجوز تاسیس و …)، مستندات مالی شرکت یا فرد حقیقی برای اثبات توانایی مالی برای بهره‌برداری از معدن (مثل گزارش مالی، صورت سود و زیان و …)، اظهارنامه پرداخت حق الزحمه کارشناسی بهره‌برداری، مستندات زیست‌محیطی مرتبط با بهره‌برداری از معدن باید ارائه شود. همچنین مستندات مربوط به انتقال پروانه بهره‌برداری از معدن به شرکت یا فرد حقیقی جدید، شامل موارد زیر است:

 1. اظهارنامه مالیاتی یا تأییدیه مالیاتی پروانه بهره‌برداری از معدن
 2. اظهارنامه صدور حواله برای پرداخت حق بیمه بهره‌برداری
 3. اظهارنامه برای پرداخت تأمین مالی بهره‌برداری از معدن
 4. اظهارنامه که نشان دهنده پرداخت کلیه هزینه‌های مربوط به بهره‌برداری در دوره قبلی می‌باشد

در این مورد باید بگوییم رجوع به دفتر اسناد رسمی برای این مورد الزامی بوده و باید استعلام موارد مرتبط صورت گیرد و پس از تسویه حساب دولتی، انتقال پروانه بهره‌برداری بلامانع خواهد بود.

سخن پایانی

ما در مطالب این صفحه از وبسایت ماناماین درباره‌ی مراحل پروانه اکتشاف، گواهی کشف و اخذ پروانه بهره‌برداری معدن، محدودیت‌ها و مشکلات بهره‌برداری از معدن و شرایط تمدید پروانه بهره‌برداری از معدن سخن گفتیم و اطلاعات جامع و کاملی در این باره به شما عزیزان ارائه نمودیم و اینک در انتها امیدواریم مطالب فوق برای شما همراهان همیشگی مفید بوده باشد.