شرایط و مراحل دقیق ثبت معدن چیست؟ چه مراحلی لازم است طی شود تا یک معدن جدید را ثبت کنیم؟ روزانه بسیاری از افراد این سوالات را از کارشناسان ما می‌پرسند. ما هم تصمیم گرفتیم شرایط و مراحل ثبت محدوده معدنی و شرایط متقاضی ثبت معدن از جمله اخذ صلاحیت فنی و مالی در ایران را برای شما گردآوری کنیم.

معدن مکانی است که در آن انواع فلزات و سنگ ها که دارای ارزش اقتصادی هستند، انباشته شده‌اند. معدن‌ کاری شامل اکتشاف، استخراج و فرآوری کانی ‌های ارزشمند است. درمورد اهمیت معادن در رشد و توسعه اقتصادی نیز همین بس که وجود معادن یکی از مهمترین سرمایه ها برای یک کشور محسوب می شود.  ایران از نظر دارا بودن «ذخایر معدنی» رتبه هفتم در جهان را دارد.

شرایط فنی و مالی ثبت معدن

اما برای این که یک معدن ثبت شود، چه مراحلی وجود دارد؟ از چه فیلترهایی باید گذر کرد و چه کسانی شرایط ثبت معدن را در ایران دارند؟

آیا اگر افراد عادی موفق به کشف محدوده معدنی شوند، می ‌توانند آن را به نام خود ثبت نمایند؟ باید گفت مالکیت معدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر می خواهیم یک معدن ثبت کنیم باید با مراحل ثبت آشنا شوید. بنابراین اگر برای شما این پرسش به وجود آمده است که چطور معدن ثبت کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری در ثبت معدن با کارشناسان ما در شرکت ماناماین با شماره تماس 03591009002 در ارتباط باشید. ما در شرکت بازرگانی معدن ماناماین از اولین مرحله ثبت معدن تا استخراج و فروش مواد معدنی، با شما همراه هستیم.

شرایط ثبت معدن

فرد متقاضی ثبت معدن باید شرایط مورد نیاز جهت ثبت معدن را داشته باشد. شما در گام نخست باید با مراجعه به سامانه کاداستر معادن از آزاد بودن محدوده مورد نظر خود اطمینان حاصل نماید. با این وجود اگر اطلاعی در مورد بررسی آزاد بودن و ثبت کردن معدن ندارید، بهتر است که با کارشناسان ما مشورت کنید. پس از حصول اطمینان از آزاد بودن محدوده مورد نظر، برخی از شرایط ضروری برای اخذ صلاحیت فنی و مالی و ثبت کردن معدن عبارت است از :

  1. متقاضی حقیقی باید به سن رشد رسیده باشد.
  2. متقاضی نباید جزء کارکنان رسمی دولت باشد.
  3. فرد متقاضی نباید وزیر، سفیر، نماینده مجلس و هر فرد شناخته شده دیگری باشد.
  4. متقاضی باید تایید صلاحیت فنی و مالی را از وزارت صنایع و معدن دریافت کند.

جدیدترین اخبار صنعت و معدن را با مانانیوز دنبال کنید.

مراحل به ثبت رساندن معادن + شرایط مالی ثبت معدن

چگونه معدن ثبت کنیم

برای ثبت معدن باید مراحل مشخص شده ای طی شود که این مراحل به ترتیب عبارت است از :

  1. داشتن شرایط مورد نیاز برای ثبت انواع معدن

یکی از مهمترین مراحلی که برای ثبت انواع معدن اهمیت دارد این است که فرد متقاضی دارای صلاحیت فنی و مالی متناسب با محدوده درخواستی باشد. شرایط اخذ امتیاز صلاحیت فنی و مالی برای اشخاص حقیقی و حقوقی طبق جداول ذیل است:

اشخاص حقیقی:

شرایط اخذ امتیاز صلاحیت فنی و مالی ثبت معدن برای اشخاص حقیقی

الف: حداکثر کسب 6 امتیاز در هر بخش توان مالی و توان فنی شرط لازم برای صدور گواهی فنی و مالی است.

ب: حداقل کسب 20 امتیاز با رعایت بند “الف” جهت صدور گواهی فنی و مالی الزام است.

ج: در خصوص خساب های مشترک بانکی متناسب از سهم هر متقاضی از حساب مشترک محاسبه و امتیاز متناسب تخصیص می یابد.

د: نصاب معاملات کوچک: نصابی که در بخشنامه سالانه هیئت دولت بر مبنای تکلیف تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب 1383 منتشر می‌شود که از زمان ابلاغ بخشنامه در هر سال مبنای ارزیابی قرار خواهد گرفت.

هـ: چنانچه در هر مرحله از کار مشخص شود که اشخاص با مدارک جعلی نسبت به ارزیابی توان فنی و مالی خود اقدام نموده اند ضمن اقدامات قانونی علیه آن‌ها پروانه یا پروانه های آنان در هر مرحله از معدن کاری که باشند بلافاصله باطل خواهد شد.

اشخاص حقوقی:

شرایط اخذ امتیاز صلاحیت فنی و مالی برای اشخاص حقوقی

الف: در محاسبه امتیاز ارزیابی دانش فنی برای اعضا هیئت مدیره نیازی به ارائه لیست بیمه نمی باشد.

ب: حداکثر کسب 6 امتیاز در هر بخش توان مالی و توان فنی شرط لازم برای صدور گواهی فنی و مالی است.

ج: حداقل کسب 20 امتیاز با رعایت بند “ب” جهت صدور گواهی فنی و مالی الزام است.

د: امتیاز هلدینگ‌ها و کنسرسیوم‌ها مجموع امتیاز کسب شده توسط خود و زیر مجموعه است.

هـ: نصاب معاملات کوچک: نصابی که در بخشنامه سالانه هیئت دولت بر مبنای تکلیف تبصره (1) ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب 1383 منتشر می‌شود که از زمان ابلاغ بخشنامه در هر سال مبنای ارزیابی قرار خواهد گرفت.

و: چنانچه در هر مرحله از کار مشخص شود که اشخاص با مدارک جعلی نسبت به ارزیابی توان فنی و مالی خود اقدام نموده اند ضمن اقدامات قانونی علیه ان‌ها پروانه یا پروانه های آنان در هر مرحله از معدن کاری که باشند بلافاصله باطل خواهد شد.

هیئت وزیران در جلسه 21/03/1402 به پیشنهاد شماره 56/8574 مورخ 21/01/1402 نصاب موضوع ماده (3) قانون برگزاری مناقصات مصوب 1383 نصاب معاملات کوچک، معاملاتی که مبلغ کل معامله تا سقف مبلغ یک میلیارد و چهارصد و پنجاه میلیون (1.450.000.000) ریال باشد، را تصویب کرد

ثبت معدن

  1. آزاد بودن محدوده درخواست برای ثبت کردن معدن

دومین مرحله مربوط به ثبت انواع معدن این است که منطقه مورد نظر درخواست آزاد باشد. محدوده آزاد به عنوان محدوده‌ ای شناخته می‌ شود که برای انجام کارهای اکتشافی و بهره‌برداری پیش از درخواست متقاضی ثبت نشده باشد.

  1. تایید استعلام دستگاه ها

مرحله بعدی ثبت معدن، دریافت استعلام دستگاه برای محدوده است. بعد از ثبت محدوده در سامانه کاداستر سازمان صمت طی نامه ‌ای نظر ارگان‌های مرتبط (سازمان محیط زیست، سازمان انرژی اتمی، منابع طبیعی، آب منطقه ای و وزارت میراث فرهنگی) را استعلام می‌کند و فرد متقاضی باید نسبت به پیگیری و در صورت لزوم هماهنگی بازدید از منطقه را با ارگان مربوطه انجام دهد. در صورت تایید استعلام توسط تمامی ارگان‌ها، مراحل صدور پروانه اکتشاف آغاز می‌شود.

  1. تهیه طرح اکتشافی

مرحله بعدی ثبت معدن مربوط به صدور پروانه اکتشاف است. با توجه به مطالبی که بیان کردیم، سازمان صمت برای صدور پروانه اکتشاف معدن از متقاضی درخواست ارائه طرح اکتشاف می نماید. متقاضی وظیفه دارد که حداکثر تا دوماه از اعلام سازمان مبنی بر ارائه طرح اکتشاف جهت ارائه طرح اکتشاف، اقدامات لازم را انجام دهد. و پس از بررسی و تایید طرح توسط کارشناسان سازمان صمت پروانه اکتشاف معدن برای متقاضی صادر می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب از سری مطالب ماناماین، مراحل ثبت معدن و چگونگی اخذ شرایط مالی و فنی لازم برای متقاضیان حقیقی و حقوقی را بررسی کردیم. در صورت داشتن هرگونه سوال، آن را در بخش کامنت‌ها بپرسید تا مهندسین معدن ما آن را پاسخ دهند.