صبانیرو، اولین تولیدکننده توربین های بادی در کشور و منطقه خاورمیانه

 

 

مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو- یکی از شرکتهای تابعه هلدینگ گروه صنعتی سدید- از تحقق داخلی سازی ۷۵ درصدی ساخت توربین های بادی در این شرکت خبر داد و گفت: تعمیق داخلی سازی ساخت توربین ها، طی چند سال اخیر در دستور کار صبا نیرو بوده است.

” حمیدرضا سخنور” در گفت و گو با سایت خبری تحلیلی معدن ۲۴ افزود: فعالیت شرکت صبا نیرو از سال ۱۳۸۰ آغاز شده و تاکنون به تولید توربین های بادی مشغول می باشد.

وی بیان داشت: هر توربین بادی تولید صبا نیرو، از برج هایی با ارتفاع ۴۰ متر، پره هایی به طول ۲۲.۹ متر و قطر روتور ۴۷ متری تشکیل شده که محرک سیستم، روتور بوده و با نیروی باد حرکت می کند و در نهایت برق ۵۰ هرتز به شبکه انتقال می دهد.

وی یادآور شد: در سالهای ابتدایی فعالیت شرکت، از آنجایی که فناوری های موجود خارجی بود و ما به دنبال بومی سازی بودیم، گروه صنعتی سدید با یکی از بهترین شرکتهای توربین سازی جهان یعنی شرکت وستاس دانمارک وارد مذاکره شد و یک ست قالب پره همراه با تجهیزات مونتاژ و ساخت و تولید پره وارد کشور شد و در ادامه خط تولید پره و خط مونتاژ ناسل یا ماشین خانه به همراه واحد مدیریت بر امور پیمانکاران، به مجموعه اضافه شد.

وی توضیح داد: هر توربین بادی از برج فولادی بوزن ۳۳ تن، روتور با وزن کلی ۷ تن شامل سه پره هر کدام بوزن خالص ۱۱۰۰ کیلوگرم و با احتساب بیرینگ و ملحقات آن حدود ۱۴۵۰ کیلوگرم و یک هاب بوزن ۲.۵ تن و ناسل یا ماشین خانه ای بوزن ۲۲ تن تشکیل شده که برای نصب آن جرثقیل ۱۶۰ تنی مورد نیاز می باشد.

مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو اظهار داشت: همزمان با وارد کردن فناوری ساخت و مونتاژ، آموزش پرسنل برای مونتاژ ناسل و پره نیز آغاز و واحد ساخت داخل فعال شد تا داخلی سازی تحت کنترل واحد مهندسی انجام شود.

وی اضافه کرد: صبا نیرو پس از آن با پیمانکاران متعددی وارد مذاکره شد و پس از برآورد توان آنها در ساخت قطعات مختلف ریخته گری، ماشینکاری، جوشکاری و غیره امروز به داخلی سازی ۷۵ درصدی دست یافته است و مجموع فعالیتهای مزبور در نهایت موجب ارتقای فناوری ۶۶۰ کیلو وات به ۷۱۰ کیلووات گردید.

سخنور خاطرنشان
کرد: این شرکت تاکنون موفق شده پروژه های مختلفی، مانند نصب و راه اندازی 143 واحد توربین برای احداث نیروگاه 90 مگاواتی در مزارع بادی منجیل، هرزویل و سیاهپوش استان گیلان، پروژه تولید، نصب و راه اندازی 43 واحد توربین 660 کیلو واتی برای احداث مزرعه بادی بینالود استان خراسان رضوی و پروژه تولید و نصب ۳ دستگاه توربین به کارفرمایی بخش خصوصی را به انجام برساند و در حال مذاکره جهت عقد قراردادهای دیگری نیز در این خصوص میباشد‌.

در حال حاضر نیز شرکت صبا نیرو پروژه طراحی و تولید 34 دستگاه توربین بادی 660 کیلووات و همچنین پروژه سرویس تعمیرات و نگهداری 45 دستگاه توربین بادی 660 کیلو واتی سایت منجیل را در دست اجرا دارد.

وی همچنین از تولید چهار دستگاه توربین توسط این شرکت و حمل آن از مسیر جاده ای نوردوز به کشور ارمنستان در سالهای گذشته خبر داد که در مراسمی با حضور وزیر وقت نیروی ایران و وزیر انرژی ارمنستان به بهره برداری رسید.

مدیر تولید و تحقیق و توسعه شرکت صبا نیرو بیان داشت: در کشور عراق، همچنین سایر کشورهای حوزه CIS نیز صبانیرو در حال رایزنی جهت اخذ پروژه می‌باشد.
وی همچنین در خصوص ارائه خدمات پس از فروش از سوی این شرکت، گفت: توربین ها پس از ۱۰ تا ۱۵ سال کارکرد نیاز به سرویس و اورهال دارند، صبانیرو تاکنون ۶۶ دستگاه توربین را در سایت منجیل و بینالود اورهال کرده است.

سخنور در انتها با اشاره به فناوری ساخت موجود در این شرکت خاطرنشان کرد: با وجود تحریم‌ها مذاکراتی با برخی شرکت های بزرگ جهان برای دستیابی به فناوری مگاواتی، انجام شده است و این موضوع در دست پی گیری می‌باشد.

شرکت صبا نیرو متعلق به گروه صنعتی سدید، نخستین سازنده توربین‌های بادی در ایران و خاورمیانه، از سال ۱۳۸۰ در زمینه تولید توربین به فعالیت پرداخته و با دریافت تکنولوژی توربین‌های ۶۶۰ کیلو وات از شرکت وستاس دانمارک، در این حوزه مشغول به فعالیت بوده و با در اختیار داشتن استانداردهای مورد نیاز؛ تاکنون بیش از ۱۲۰ مگاوات از توربین های تولید خود را در استان های خراسان رضوی ،گیلان، اصفهان، تبریز و کشور ارمنستان نصب و راه اندازی کرده و نقش مهمی در توسعه انرژی بادی ایران بر عهده گرفته است.
پایان خبر/

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها