کاتد مس مواد اولیه تولید میله مسی برای صنعت سیم و کابل است. کاربرد عمده مس کاتد در ساخت میله‌های مسی برای صنعت سیم و کابل و لوله‌های مسی برای کالاهای بادوام مصرفی است. کاتدهای مس همچنین برای ساخت آلیاژهایی مانند برنج، برنز و فولاد آلیاژی با کاربرد در حمل‌ونقل، لوازم الکتریکی و ماشین‌آلات، دفاع و ساخت‌وساز استفاده می‌شود. در ادامه متن با ماناماین همراه باشید تا اطلاعات مناسبی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه کنیم.

شناخت کلی

مس یکی از عناصر شیمیایی اساسی است. مس در حالت تقریباً خالص خود یک فلز نارنجی مایل به قرمز است که به دلیل رسانایی حرارتی و الکتریکی بالا شناخته شده است. معمولاً برای تولید طیف گسترده‌ای از محصولات از جمله سیم برق، قابلمه و تابه پخت‌وپز، لوله، رادیاتور خودرو و بسیاری دیگر استفاده می‌شود. مس همچنین به عنوان رنگ‌دانه و نگهدارنده کاغذ، رنگ، منسوجات و چوب به کار می‌رود. این محصول برای تولید برنج، با روی و برای تولید برنز، با قلع ترکیب می‌شود.

در ادامه مطلب مس اکسیدی به بررسی کاتد مس خواهیم پرداخت.

مس کاتد شکلی از مس است که خلوص آن 99.99 درصد است. برای حذف ناخالصی‌ها از سنگ مس، دو فرایند ذوب و پالایش الکتریکی انجام می‌شود. مس تقریباً خالص حاصل، یک رسانای عالی است و اغلب در سیم‌کشی برق استفاده می‌شود.

 

اگر فعل حوزه معدن هستید، می‌توانید به راحتی از طریق شرکت ماناماین از فرصت‌های جدید معدنی آگاه شوید تا در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید. معدن داران و سرمایه گذاران در حوزه معدن می‌توانند به راحتی بخشی از فعالیت‌های کارشناسی و ثبت محدوده معدن ، اکتشاف معدن ، استخراج انواع معدن ها، فرآوری مواد معدنی و… خود را به ماناماین بسپارند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09137709727 تماس حاصل فرمایید.

کاربردهای کاتد مس

کاربردهای باریت

   • در ساخت کابل‌های برق

   • در ساخت سکه استفاده می‌شود

   • در ساخت آلیاژهایی مانند برنج و نقره آلمانی استفاده می‌شود

   • ساخت طلای رولد و کنستانتان

   • در ساخت ظروف استفاده می‌شود

   • در ساخت تجهیزات علمی مانند دیگ‌های کالری سنج و غیره استفاده می‌شود.

  کاتد مس به عنوان یک رسانای عالی الکتریسیته و گرما، اغلب برای ساخت سیم مسی به کار می‌رود. ماهیت انعطاف‌پذیر مس آن را به انتخابی عالی برای سیم‌های برق و صدا تبدیل می‌کند که باید نازک و انعطاف‌پذیر باشند. جدای از سیم، از کاتد مس نیز برای تهیه کیک مسی استفاده می‌شود که ضخامت آن از فویل‌های نازک تا صفحات ضخیم متغیر است. از شمش مس الکترو تصفیه شده نیز ممکن است برای ساخت آلیاژهایی مانند برنز استفاده شود. همان‌طور که گفته شد کاتد مس مواد اولیه برای تولید میله مسی در صنعت سیم و کابل است.

  چشم انداز بازار

  می‌دانید که مس کاتد شکلی از مس است که خلوص آن بیش از 99 درصد خواهد بود. کاتد مس خالص رسانایی الکتریکی بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. بازار کاتد مس را می‌توان بر اساس نوع فرایند پالایش، کاربرد و منطقه تقسیم کرد.

  کاتد مس از طریق فرایند پالایشی تولید می‌شود که به حذف ناخالصی‌ها از سنگ معدن مس کمک می‌کند. بر طبق نوع فرایند پالایش، بازار کاتد مس را می‌توان به بازار ذوب و بازار پالایش الکتریکی تقسیم نمود. ذوب نوعی فرایند تصفیه برای استخراج شکل خالص مس از سنگ معدن آن است که از گرما و عامل کاهنده شیمیایی برای تجزیه سنگ مس، حذف سرباره ناخواسته و سایر عناصر برای به دست آوردن کاتد مس خالص استفاده می‌کند.

  پالایش الکتریکی فرایندی است که در آن سنگ معدن مس با کمک از محلول آبی برای استخراج فرم خالص کاتد مس انجام می‌شود. کاتد مس در آزمایشگاه‌های نفت و گاز، مواد شیمیایی و صنایع مختلف دیگر استفاده می‌گردد. در تولید برق، مخابرات، مدارهای الکترونیکی، انتقال نیرو و انواع تجهیزات الکتریکی کاربرد دارد. از طریق فرایند پالایش الکتریکی، از کاتد مس برای به دست آوردن ناخالصی‌های باقی‌مانده موجود در سنگ معدن مس بهره می‌برند. ناخالصی‌های موجود در سنگ مس از طلا، نقره، نیکل و غیره تشکیل شده است.

  بازار جهانی مس کاتد در دوره پیش‌بینی‌شده شاهد رشد بود. استفاده از نمونه‌برداری کاتد و روش‌های تحلیلی مشخصات کاتد مس برای مطابقت با مشخصات ساخت و پردازش کاتدهای مس ضروری است. یک رویکرد قابل توجه از نظر طرح نمونه‌برداری بهتر، امکان جمع‌آوری برش‌های اره‌ای یا مقاطع برش از کاتد است که سپس ذوب شده و ریخته‌گری می‌شود تا ناخالصی کافی به دست آید.

  مطلب پربازدید: بزرگترین معادن مس دنیا کدامند؟

  عوامل محرک بازار

  عوامل محرک برای بازار کاتد مس شامل پیشرفت تکنیک‌های پالایش و در دسترس بودن مشخصات کاتد درجه بالا همراه با الزامات سختگیرانه برای میله‌های ریختگی است. همچنین، نمونه‌برداری کاتد پیشرفته و روش‌های تحلیلی مورد نیاز برای انطباق با مشخصات موردنیاز به رشد بازار کمک می‌کند. بر اساس بخش بندی محصول برای بازار کاتد، مس شامل سطح کیفیت بالا و سطح کیفیت استاندارد است. بر اساس کاربر نهایی، بازار کاتد مس را می‌توان به بخش‌هایی شامل هادی و محصولات الکترونیکی تقسیم کرد.

  از نظر جغرافیایی، صنعت کاتد مس آسیا در سراسر چین، هند، ژاپن، کره، عربستان سعودی و سایر مناطق گسترش یافته است. انواع محصولات در بازار مس کاتد آسیا دارای سطح کیفیت استاندارد و سطح کیفی بالا هستند. کاتد مس در ساخت رساناها، محصولات الکترونیکی و سایر صنایع استفاده می‌شود.

  برای همکاری در خرید و فروش مس روی لینک بنفش رنگ کلیک کنید. 

  استخراج

  قبل از آن در مقاله «استحصال و فرآوری مس چگونه است» گفتیم که برای حذف ناخالصی‌ها از سنگ مس، دو فرایند ذوب و پالایش الکتریکی انجام می‌شود. مس تقریباً خالص حاصل، یک رسانای عالی است و اغلب در سیم‌کشی برق استفاده می‌شود.

  وقتی مس در زمین است، به شکل خالص نیست، بلکه بخشی از یک ترکیب است. یکی از رایج‌ترین انواع سنگ مس مخلوط مس، آهن و گوگرد به شمار می‌آید. این سنگ معدن کالکوپیریت نامیده می‌شود. پس از استخراج سنگ معدن، آن را در یک کوره تا دمای 2012 درجه فارنهایت (1100 درجه سانتیگراد) گرم می‌کنند. در این دما اکسیژن با آهن موجود در سنگ معدن واکنش داده و سنگ معدن را به سه ماده اکسید آهن، دی‌اکسید گوگرد و سولفیت مس تبدیل می‌کند.

  پس از حذف بیشتر آهن از سنگ معدن مس، سولفیت مس که به مس مات نیز معروف است، در معرض سطوح بالای اکسیژن قرار می‌گیرد. مات مس هنوز در حالت مذاب است و اکسیژن فرستاده شده به کوره قادر است با گوگرد باقی‌مانده پیوند بخورد و دی‌اکسید گوگرد بیشتر و 99 درصد مس خالص ایجاد کند.

  در این مرحله از تولید کاتد مس، مس تصفیه شده را می‌توان برای کالاهایی استفاده کرد که به درجه رسانایی بالایی نیاز ندارند، اما مس را می‌توان از طریق فرایند پالایش الکتریکی بیشتر به کاتد مس تصفیه کرد. بسیاری از ناخالصی‌های باقی‌مانده در مس، آثاری از سایر مواد معدنی از جمله نیکل، نقره و طلا هستند. این مواد معدنی مس کاتد در طول تصفیه الکتریکی جمع‌آوری می‌شوند. در ادامه متن بهتر است به سراغ موارد استفاده از کاتد مس و همچنین مهم‌ترین روش‌های بهره‌برداری از این محصول جذاب و بسیار کاربردی بپردازیم تا بتوانید درک بهتری از روند تولید و همچنین به‌کارگیری این محصول داشته باشید.

  مطالعه کنید: مس سمانته و کاربردهای آن

  موارد استفاده کاتد مس

  در پالایش الکتریکی، مس 99 درصد خالص در محلول اسیدسولفوریک و سولفات مس قرار می‌گیرد. ورقه‌های مس ناخالص در کنار موادی که مس خالص روی آنها رسوب می‌کند ردیف می‌شوند. الکتریسیته از طریق صفحات مسی ناخالص به نام آند به مخازن فرستاده می‌شود و از طریق مس خالص تشکیل شده که کاتد مس نیز نامیده می‌شود، از آن خارج می‌شود. ناخالصی‌های موجود در مس یا به پایین مخازن فرو می‌روند یا با حرکت یون‌های مس خالص از طریق محلول به کاتدها، به سطح می‌آیند.

  کاتد مس به عنوان یک رسانای عالی الکتریسیته و گرما، اغلب برای ساخت سیم مسی استفاده می‌شود. ماهیت انعطاف‌پذیر مس آن را به انتخابی عالی برای سیم‌های برق و صدا تبدیل می‌کند که باید نازک و انعطاف‌پذیر باشند. جدای از سیم، از کاتد مس نیز برای تهیه کیک مسی استفاده می‌شود که ضخامت آن از فویل‌های نازک تا صفحات ضخیم متغیر است. از شمش مس الکترو تصفیه شده ممکن است برای ساخت آلیاژهایی مانند برنز نیز استفاده شود. این یکی دیگر از موارد کاربرد کاتد مس است.

  مطلب پیشنهادی: مراحل اکتشاف معدن چیست؟

   تولیدکنندگان کاتد مس

   کشورهای شیلی، پرو، چین، کنگو، آمریکا، استرالیا، روسیه، زامبیا، مکزیک و قزاقستان رتبه‌های اول تا دهم تولید مس در دنیا را دارند. در ایران به دلیل وجود معادن معدنی فراوان، تولید مس اهمیت بالایی دارد. شرکت هایی چون شرکت ملی مس ایران، مس طارم، بابک مس ایرانیان، صنایع مس شهید باهنر، صنایع مس قائم، مجتمع مس سونگون از جمله بزرگ‌ترین تولیدکنندگان کاتد مس کشور می‌باشند

  حمل‌ونقل

  بسته‌های ورق‌های کاتدی بین ۱ تا ۴ تن که توسط تسمه‌های فولادی در کنار هم نگه داشته می‌شوند بدون بسته‌بندی ارسال می‌شوند. در هنگام جابجایی باید مراقب باشید تا از شکستن تسمه‌ها جلوگیری شود که باعث ناپایدار شدن دسته‌ها با جدا شدن احتمالی و از بین رفتن برخی ورقه‌ها می‌شود.

  مس کاتد الکترولیتی معمولاً بر اساس وزن خریداری می‌شوند و معمولاً بدون بسته بندی حمل می‌شوند و اغلب با نوارهای فلزی به هم متصل خواهند شد. در حین جابجایی کاتدهای بسته بندی شده باید مراقب بود که حمل خشن باعث شکستگی باندهای فلزی نشود.

  کاملاً معمول است که انواع کاتد مس دارای ضایعات سطحی ناشی از فرایند تولید هستند که ماهیت آنها “جوش یا زگیل” کوچک است. دست زدن در طول حمل‌ونقل ممکن است منجر به شکسته شدن این بی‌نظمی‌های سطحی شود و کاتدها با سطح صاف تحویل داده شوند. این ممکن است منجر به تفاوت بین وزن حمل‌ونقل و تحویل گردد.

  سخن پایانی

  کاتد مس را می‌توان از مهم‌ترین محصولات ساخته شده از مس دانست. بهره‌گیری از یک سیستم تصفیه و پالایش مناسب در زمان استخراج مس می‌تواند به شما کمک کند تا مس کاتد بهتری را به دست بیاورید. همین امر موجب شده است تا تحقیقات بسیاری در زمینه تولید بهترین روش‌ها برای تولدی کاتدهایی با قیمت بهتر و کیفیت بالاتر صورت بگیرد. در این متن به کلیه کارایی‌های کاتد مس پرداختیم، البته باید گفت که این موارد تنها بخشی از مهم‌ترین کاربردهای این محصول به شمار می‌آیند. با انتخاب کاتدهای مناسب می‌توانید محصولات باکیفیت تولید کنید که به طور قطع رضایت خاطر کاربرانتان را به همراه خواهند داشت.