معرفی تبصره های مربوط به قانون معادن

هر یک از تبصره های مربوط به قانون معادن جدید که شما باید به خوبی برای خرید و فروش معدن با آن ها آشنایی داشته باشید عبارت است از :

قانون معادن

مواد معدنی

هر یک از مواد طبیعی که به صورت مایع، جامد، گاز و محلول در آب می باشد را به عنوان مواد معدنی در قانون جدید معادن ایران می شناسند. این مواد در اثر تحولات مربوط زمین شناسی به وجود می آیند. هر یک از این مواد در معادن متنوع هستند و دارای ویژگی ها و ساختار متنوعی می باشند.

کانه

کانه را به عنوان مواد معدنی در قانون جدید معادن ایران معرفی می‌کنند. کانی‌هایی که در کانسار وجود دارد، دارای ارزش اقتصادی هستند. کانه‌های هر یک از معادن با یکدیگر متفاوت می‌باشند و ارزش اقتصادی‌شان با یکدیگر تفاوت دارد. تفاوت کانه‌ها در خرید و فروش مواد معدنی و قیمت مواد معدنی نیز تفاوت ایجاد می کند. 

ذخیره معدنی یا کانسار در قانون معادن

خرید-انواع-معدن

انباشت طبیعی و تمرکز یک الی چند ماده در قسمت زیرین زمین را ذخیره معدنی می‌نامند. هر ساله ارزش ذخیره معادن باید مورد بررسی قرار بگیرد. 

معدن به عنوان یک ذخیره معدنی در قانون جدید معادن ایران شناخته می‌شود که استفاده از آن نسبت به دیگر مکان‌ها مقرون به صرفه‌تر است.

 در برخی از موارد ممکن است که ذخیره معدنی در قسمت زیرین زمین نباشد و روی آن را پیدا کنند. محلول در آب به عنوان یکی از ذخایر معدنی مهم در برخی از معادن شناخته می‌شود.

اکتشافات

یکی از دیگر مواردی که در جدیدترین قانون معادن و دیگر قوانین قدیمی باید مورد بررسی قرار گیرد، قانون اکتشافات می‌باشد. تجسس ارادی برای پیدا کردن کانسار شامل عملیات متنوع می‌باشد. نمونه‌برداری و آثاریابی یکی از بهترین روش‌های پیدا کردن کانسار است. 

آزمایشاتی که برای پیدا کردن کانسار انجام می‌شود به صورت کیفی و کمی است. بررسی‌های مربوط به ژئوفیزیکی، زمین‌شناسی و ژئوشیمیایی برای بررسی کانسار می‌باشد. برای هر یک از بررسی‌ها و اکتشافات این روش‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند.

حفاری روباز و حفاری‌های زیرزمینی از دیگر موارد مربوط به اکتشافات قانون معادن هستند. تعیین شکل و کمیت و کیفیت ذخیره هر یک از معادن یکی دیگر از روش‌های مربوط به اکتشافات است. تهیه کردن نقشه‌های مورد نیاز به عنوان یکی از دیگر نکاتی به شمار می رود که باید برای اکتشاف به آن دقت داشته باشید. این مسئله که از بهترین روش برای اکتشاف استفاده شود اهمیت زیادی دارد.

قانون معادن ایران

پروانه اکتشاف در جدیدترین قانون معادن

پروانه اکتشاف به عنوان یک مجوز است که برای انجام دادن عملیات مربوط به اکتشاف معدنی در نظر گرفته می‌شود. این پروانه در محدوده مشخص شده از طرف وزارت صنعت و معدن در آیین نامه اجرایی قانون معادن جدید صادر می شود. بر اساس این پروانه باید عملیات مربوط به اکتشاف انجام شود.

گواهی کشف

قیمت-گذاری-معادن

گواهی کشف یکی از تاییدیه‌هایی به شمار می‌رود که به وسیله وزارت صنعت و معدن صادر می‌شود. 

بعد از تمام شدن عملیات مربوط به اکتشاف و کشف کردن کانه این گواهی مربوط به قانون جدید معادن ایران صادر می شود.

 این گواهی به نام فردی می‌باشد که پروانه اکتشاف را دریافت کرده است. بهره‌برداری یکی از دیگر عملیاتی به شمار می‌رود که شخصی حقیقی و یا حقوقی برای استخراج انجام می‌دهد.

 برای به دست آوردن مواد معدنی که قابل فروش می‌باشند این عملیات اهمیت زیادی دارد.

استخراج معدن از دیگر عملیاتی به شمار می‌رود که برای جدا کردن کانه از کانسار انجام می‌شود. پس از استخراج باید انتقال مواد به درستی انجام شود.

اجازه برداشت در قانون جدید معادن ایران

اجازه برداشت در قانون معادن مجوزی به شمار می‌رود که از طرف وزارت فلزات و معادن برای تامین کردن مصالح ساختمانی صادر می‌شود. این قانون بیشتر مورد نیاز طرح‌های عمرانی و برداشت کردن ذخایر جزئی و محدود می باشد.

 عملیات آزمایشگاهی متنوعی را برای اجازه برداشت مواد به کار می‌گیرند. هر یک از عملیات مربوط به اجازه برداشت، بستگی به نوع معدن دارد. هر یک از معادن بر اساس استانداردهای مشخص شده باید اجازه برداشت را دریافت کنند. حقوق دولتی، درآمد ناشی از استخراج را شامل می‌شود. بهره‌برداری کردن و برداشت هر یک از واحدها بر اساس نوع موادمعدنی می‌باشد.

قانون جدید معادن

کانه آرائی

کانه آرائی در قانون جدید معادن ایران عبارت است از تمامی عملیات فیزیکی فیزیکوشیمیایی، شیمیایی و … که برای جدا کردن مواد معدنی انجام می‌شود. 

برای جدا کردن بخشی از مواد باطل شده از درون کانه و یا تفکیک کردن کانه‌ها این روش انجام می‌شود.

 کانه آرائی را با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات مشخص شده انجام می‌دهند. هر نوع ماده معدنی، باید به طور مشخصی کانه‌آرائی شود. 

جهت کانه آرائی هر یک از مواد معدنی، باید استانداردهای مربوط به آن ماده را به خوبی بشناسید. پیش از بررسی کانه آرائی باید ساختار مواد معدنی بررسی شود.

مطلب پربازدید: بزرگترین معادن مس جهان

فرآوری در قانون جدید معادن ایران

فرآوری در قانون معادن شامل عملیاتی است که روی کانه‌ها و مواد خام معدنی انجام می‌شود. برای تولید مواد اولیه صنعتی باید فرآوری با دقت انجام شود. استانداردهای لازم در مورد فرآوری هر یک از قوانین مربوط به معادن را باید بشناسید.

در واقع باید به خوبی بدانید که فرآوری هر یک از مواد معادن متنوع، بر اساس استانداردهای مشخص شده است و باید با دستگاه‌های خاصی انجام شود. استفاده از دستگاه و استانداردهای مشخص شده برای فرآوری بهتر نتیجه بی نظیری دارد.

برای مشاوره در مورد فرآوری مواد معدنی با کارشناسان متخصص معدن ومواد معدنی می توانید با متخصصان معدن ماناماین با شماره 09137709717 و 09137709727 در ارتباط باشید.

محل انباشت مواد

محل انباشت مواد

 محل انباشت مواد معدنی در قانون جدید معادن ایران یکی از دیگر مواردی است که اهمیت زیادی دارد.

 این محل یکی از مکان‌هایی است که خارج از تونل، کارگاه استخراج و چاه‌ها می‌باشد. مواد خارج شده از معادن در یک قسمت مشخص شده انباشت می‌شود. محل انباشت مواد یکی از مهمترین مواردی است که زمان خرید و فروش معدن باید به آن اهمیت داده شود.

محل انباشت مواد باید بر اساس استانداردهای مشخص شده انتخاب شود. 

مواد معادن در قانون معادن ایران

مواد زیادی در معادن وجود دارند که هر یک از آنها دارای ساختار ویژه‌ای هستند. برخی از مهمترین مواد معدنی که در قانون معادن ایران وجود دارد و هر یک از آن‌ها دارای ساختار جداگانه‌ای هستند عبارتند از :

1. مواد باطله در قانون جدید معادن ایران

موادی که زمان استخراج مواد معدنی از کانه جدا می‌شود را مواد باطله می‌نامند. هر یک از مواد باطله استخراج شده از معادن دارای ویژگی‌های خاصی هستند که برخی از آن‌ها مزیت زیادی دارند. مواد باطله در قانون جدید معادن ایران دارای استانداردهای خاصی هستند و به ارزش آن اهمیت زیادی داده می‌شود. بر اساس روش کانه آرایی، مواد باطله جدا می‌شود که همین ویژگی یکی از مهمترین مزیت‌های کانه آرایی برای تولید مواد باطله است.

2. شن و ماسه معمولی

معدن شن و ماسه

شن و ماسه هایی که دارای ارزش زیادی نیستند در کارهای ساختمانی به کار گرفته می‌شوند.  کانی های با ارزش جدا می شوند و موادی که ارزش زیادی ندارند را در بخش های متنوع به کار می گیرند. 

شن و ماسه‌های معمولی در کارهای راه سازی، بتن‌ریزی، ساختمان‌سازی و دیگر موارد کاربرد زیادی دارند. هر یک از انواع بسته بندی‌های مربوط به شن و ماسه‌های معمولی، حاصل کانی‌هایی هستند که ارزش زیادی نداشته‌اند.

 شن و ماسه های معمولی را در بخش های متنوع استفاده می‌کنند و قیمت کمتری نسبت به دیگر مصالح دارند.

3. خاک رس معمولی قانون معادن با آخرین اصلاحات

 یکی از دیگر موادی که در قانون جدید معادن ایران به آن اهمیت داده می شود خاک رس معمولی می باشد. این خاک را برای ساخت انواع خشت و آجر که غیر نسوز هستند به کار می گیرند. در عملیات مربوط به راه سازی، ساختمان سازی، کشاورزی و …. خاک رس معمولی را استفاده می کنند. خاک رس معمولی در بخش های متنوع با کیفیت مناسبی به کار گرفته می شوند. این خاک در بیشتر معادن وجود دارد که باید از کانی های با ارزش جدا شود.

4. خاک صنعتی

خاک صنعتی را به عنوان یکی دیگر از خاک‌های مربوط به معادن می‌شناسند. طبق قانون معادن باید بدانید که این خاک استفاده خاص و منحصر به فردی دارد. این خاک از آنجایی که دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خاصی است مصارف متنوعی دارد. 

این خاک را در صنایع گوناگون استفاده می‌کنند. بخش‌های متنوعی از این خاک که دارای خواص منحصر به فردی هستند را جدا می‌کنند و برای تولید بسیاری از صنایع به کار می‌گیرند.

5. سنگ لاشه و ساختمانی در آیین نامه اجرایی قانون معادن جدید

سنگ‌های زیادی در طبیعی وجود دارند که هر یک از آنها دارای ارزش متفاوتی هستند.

در واقع باید به خوبی بدانید که کانه هر یک از آن‌ها در آیین نامه اجرایی قانون معادن جدید قابلیت تفکیک ندارد. بر همین اساس کانه آن‌ها را جدا نمی‌کنند؛ چرا که هزینه زیادی دارد. بر همین اساس سنگ‌های لاشه را که در برخی از معادن وجود دارد به عنوان سنگ‌های ساختمانی به کار می‌گیرند. 

این سنگ‌ها را برای راه‌سازی، ساختمان‌سازی، دیوارچینی و … به کار می‌گیرند. اندازه هر یک از این سنگ‌ها با یکدیگر فرق دارد، بنابراین باید بدانید که کاربرد آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

6. سنگ های تزئینی

از دیگر موادی که در معادن وجود دارد سنگ های تزئینی می‌باشد. سنگ های غیر متبلور رسوبی و سنگ های متبلور را که دارای کانه خاصی هستند، در آیین نامه اجرایی قانون معادن جدید به عنوان سنگ های تزئینی می شناسند. عمل آوری و تولید هر یک از انواع سنگ های تزئینی بسیار آسان است. 

در واقع باید بدانید که برش و صیقل دادن این نمونه از سنگ‌ها نسبت به بسیاری از دیگر سنگ‌ها آسان‌تر است. ارزش این نمونه از سنگ‌ها نسبت به دیگر سنگ‌ها بیشتر است. سنگ‌های تزئینی را بیشتر در معادنی که برای فیروزه و طلا هستند پیدا می کنند. گرانیت، مرمر، تراورتن و … از جمله سنگ‌های تزئینی شناخته می‌شوند که کاربرد گسترده‌ای در بخش های متنوع دارند.

قانون معادن از نظر دولت

دولت در مورد استخراج مواد معدنی از معادن متنوع قوانین مشخص شده ای را صادر کرده است. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که آیین نامه اجرایی قانون معادن جدید را شما می توانید در وب سایت وزارت صنعت و معدن بررسی کنید. 

هر قانون جدید که در مورد صنعت و معدن باشد را در وب سایت وارد می کنند تا افراد بتوانند آن ها را به راحتی بررسی کنند. 

برای اینکه شما اقدام به خرید و فروش انواع معدن نمایید، باید قانون مربوط به معادن را به خوبی بررسی کنید. فعالیت های معدنی، آزمایشگاهی و … در هر یک از انواع معادن باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

مواد معدنی هر یک از انواع معادن دسته بندی های متنوعی دارند. در واقع شما باید به خوبی بدانید که مواد معدنی در دو طبقه قرار می گیرند. هر یک از طبقه بندی ها دارای استانداردهای مشخص شده ای می باشد و در صنایع گوناگون به کار گرفته خواهند شد. در واقع شما باید به خوبی بدانید که سنگ های قیمتی با دیگر سنگ ها  متفاوت هستند.

 قوانینی که در مورد هر یک از آنها وجود دارد و صادر می شود با یکدیگر فرق می کند. قوانین مربوط به استخراج سنگ های قیمتی بر اساس استانداردهای مشخص شده می باشد.

قوانین مربوط به استخراج سنگ های دیگر مانند سنگ های تزئینی نیست. پیش از اینکه هر یک از مواد را از معادن استخراج کنید باید در مورد قوانین آنها اطلاعات بیشتری کسب نمایید.می توانید برای دریافت خدمات بازرگانی معادن و پیمانکاری معدن خود با متخصصان معدن ماناماین در ارتباط باشید. برای مطالعه از بروز ترین اخبار و رویداد ها، مقالات علمی و تخصصی در حوزه صنعت معدن و مواد معدنی میتوانید به مجله مانا ماین مراجعه کنید.