ورود هوش مصنوعی در فرآوری و اکتشاف مواد معدنی!

هوش مصنوعی AI
در سال‌های اخیر پیشرفت‌ها و ابداعات بسیاری در زمینه هوش مصنوعی مشاهده شده که در گذشته فقط در حوزه فیلم‌های علمی تخیلی وجود داشتند؛ اما اکنون کم‌کم به واقعیت تبدیل شده‌اند. حوزه صنعت و معدن هم از این قاعده مستثنی نیست و به زودی شاهد تحولات عظیمی به واسطه هوش مصنوعی در این حوزه خواهیم بود.

هوش مصنوعی به تدریج وارد دنیای معدن می‌شود و عملیات استخراج و فرآوری را مقرون به صرفه و لذت‌بخش خواهد کرد.

اما هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial Inteligence) به توانایی ماشین برای تصمیم‌گیری و انجام کارها بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها گفته می‌شود.

هدف این حوزه، توسعه سیستم‌هایی است که می‌توانند مشابه انسان‌ها یاد بگیرند و استدلال کنند و از تجربه برای حل مشکلات، مقایسه داده‌ها و انجام وظایف منطقی استفاده کنند.

چگونه هوش مصنوعی در معدن برای فرآوری مواد معدنی و اکتشاف وارد عمل می‌شود؟

هوش مصنوعی در معدن

شرکت مانا معدن کیان تجارت تحت برند مانا ماین، آمده است تا در بستر معدن دیجیتال و سیستماتیک از طریق خدمات آنلاین و آفلاین تا حد توان خود، دانش فنی را در این قسمت ارتقا بخشد و چالش‌های فعالان این صنعت را کاهش دهد. ماناماین بر آن است، ارتباط تامین‌کنندگان، پیمانکاران متخصص و فعالان و معدن‌داران را سهولت بخشد و از این طریق صنعت معدن کشور را متحول سازد.

فناوری‌های هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده‌ها در اکتشاف معدن می‌توانند با سرعت و به صورت امن، مناطقی با پتانسیل کانی‌زایی بالا را شناسایی کرده و در هزینه‌ها و زمان اکتشاف صرفه‌جویی کنند.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی با پشتیبانی از داده‌های اشعه ایکس و حسگرهای رنگی در حال حاضر در صنعت معدن برای بهبود کمیت و کیفیت فرآیند اکتشاف مواد معدنی استفاده می‌شوند. شبکه‌های عصبی عمیق که زیرمجموعه‌ای از هوش مصنوعی هستند، می‌توانند کیفیت سنگ معدن را بهبود بخشند و هزینه‌های استخراج را به طور چشمگیری کاهش دهند.

مطالعه کنید: مراحل اکتشاف معدن

با کمک فناوری بینایی تقویت‌شده با هوش مصنوعی، داده‌های حفاری و نمونه‌های سنگ می‌توانند به طور خودکار نوع کانی‌ها را با دقت زیادی شناسایی کنند و مدت زمان و تلاش برای تجزیه و تحلیل دستی و برچسب‌گذاری نمونه‌های سنگ‌های مختلف را کاهش دهند.

هوش مصنوعی در معادن الماس برای دسته‌بندی و دفع باطله‌های معدنی استفاده می‌شود. این روش در درجه اول کمیت و کیفیت فرآیند بازیابی الماس را افزایش می دهد. الگوریتم‌ها داده‌های حسگر و اشعه ایکس را با هم ترکیب می‌کنند که منجر به بازیابی حداقل 96 درصد از وزن تمام الماس‌ها بیشتر از 1 میلی‌متر می‌شود.
همان‌طور که می‌دانید، توزیع مواد معدنی در سنگ معدن یکنواخت نیست. در نتیجه، آن‌ها را به ذرات کوچکتر و یکنواخت کاهش می‌دهند. حسگرهای مجهز به الگوریتم‌های هوش مصنوعی اطمینان می‌دهند که اندازه سنگ‌هایی که وارد آسیا می‌شوند و روی نوار نقاله حرکت می‌کنند آنقدر بزرگ نیستند که باعث خرابی و خسارت شوند.

جدیدترین اخبار معدن را با مانانیوز دنبال کنید.

 

چالش‌های فرآوری مواد معدنی و اکتشاف در معدن

هوش مصنوعی در استخراج و فرآوری مواد معدنی

ذخایر معدنی نزدیک به سطح در سرتاسر جهان در حال کاهش است و شرکت‌های معدنی مجبورند بیش از هر زمان دیگری هزینه کنند تا به ذخایر عمیق‌تر دسترسی پیدا کنند.

منابع معدنی که اخیرا کشف شده‌اند از کیفیت پایین‌تری برخوردارند و این امر استخراج را دشوارتر می‌کند. در استخراج منابع معدنی به لحاظ اقتصادی مشکلات افزایش یافته‌اند.

فرآوری و اکتشاف مواد معدنی، کربن زیادی را به محیط زیست وارد می‌کند؛ درحالی که در استخراج می‌بایست کاهش اثرات زیست محیطی در کل زنجیره فرآیند رعایت شود.

استفاده از هوش مصنوعی در صنایع معدنی باعث کاهش آلودگی‌های زیست محیطی خواهد شد.

هوش مصنوعی چه مزایایی را دارد؟

شرکت‌های معدنی در سراسر جهان اکنون در حال اکتشاف مواد معدنی در اعماق زیاد هستند. از سوی دیگر، حفاری از ذخایر سنگ معدن کوچک‌تر، به دلیل محدودیت‌ شیوه‌های سنتی، می‌تواند چالش‌برانگیز و زمان‌بر باشد. هوش مصنوعی می‌تواند به پیش‌بینی نوع مواد معدنی و اکتشاف ذخایر معدنی کمک کند، در نتیجه در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌کند.

در اکتشاف معدن، تصمیم گیری سریع برای اطمینان از ایمنی کارگران خط مقدم معدن مورد نیاز است. هوش مصنوعی می‌تواند مشکلات فرآیند را کشف کند و با استفاده از داده‌ها و تجزیه و تحلیل با کیفیت از حوادث و صدمات جلوگیری کند.

استخراج معدن به تحلیل داده‌هایی نیاز دارد که هنوز به صورت دستی انجام می‌شود. توانایی هوش مصنوعی در ارائه نتایج سریع با جمع‌آوری و ارزیابی داده‌ها در محل، این پتانسیل را دارد که انجام کار را تا حد زیادی ساده‌سازی کند و در عین حال خطاها را کاهش دهد.

در مقایسه با روش‌های سنتی، شرکت‌های معدنی می‌توانند با استفاده از هوش مصنوعی در شناسایی معادن جدید تا 80 درصد صرفه‌جویی کنند. علاوه بر این، داده‌های به‌دست‌آمده را می‌توان در طرح‌های بازسازی بعدی که اکولوژی طبیعی منطقه را بازسازی می‌کند، استفاده کرد.

پیشرفت های اخیر شرکت‌های معدنی با استفاده از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در شرکت‌های معدنی
شرکت IBM در حال توسعه مدل‌سازی داده محور برای تخمین کانی‌ طلا در یک معدن است که با استفاده از داده‌های جمع آوری شده از سایت معدن، مدل تخمینی از ذخایر طلای منطقه را محاسبه می‌کند. تلاش‌های تحلیلی IBM در استخراج، هزینه‌های حفاری را به حداقل می‌رساند و عملیات زمین‌شناسی را سرعت می‌بخشد.

شرکت Goldspot Discoveries در حال تلاش برای اکتشاف مواد معدنی با استفاده از هوش مصنوعی است. این محققان با استفاده از اطلاعات زمین شناسی، توپوگرافی و کانی شناسی جمع آوری شده از تنها 4 درصد از کل سطح منطقه، 86 درصد از منابع طلای کمربند طلای Abitibi را با موفقیت پیش بینی کرده‌اند.

الگوریتم‌های اکتشاف معدن مبتنی بر هوش مصنوعی توسط یک استارتاپ استرالیایی Earth AI در حال توسعه است. این استارت آپ از تکنیک‌های هوش مصنوعی برای یافتن ذخایر معدنی در سایت‌های ساختمانی گرین فیلد استفاده می‌کند.

هواپیماهای بدون سرنشین داده‌های ژئوفیزیکی را به دست می‌آورند که حفاری مستقل را قادر می‌سازد هزینه‌های اکتشاف و حفاری را کاهش می‌دهند.

چشم انداز آینده معدن

شرکت‌های معدنی دنیا به دنبال تکنیک‌های کارآمدتر و مبتکرانه‌تری برای پردازش انواع داده‌ها در هر مرحله از صنعت خود هستند. هوش مصنوعی در حال حاضر به عنوان ابزاری برای استخراج مقرون به صرفه و کارآمد منابع معدنی شناخته شده است.

انتظار می رود تا سال 2035 صنعت معدن از دوران جدیدی از استخراج هوشمند بهره‌مند شود. هوش مصنوعی برای دستیابی به ارتفاعات جدید در معدن استفاده خواهد شد و سالانه بین 290 تا 390 میلیارد دلار برای تولیدکنندگان مواد خام معدنی صرفه جویی خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها