پروژه گندله‌سازی مجتمع فولاد غدیر نی‌ریز کلنگ زنی شد

با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی کلنگ کارخانه گندله سازی فولاد غدیر نی‌ریز به زمین زده شد.

با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی کلنگ کارخانه گندله سازی فولاد غدیر نی‌ریز به زمین زده شد.

مدیر عامل فولاد غدیر نی‌ریز که در کمتر از ۵ ماه از حضورش تغییرات قابل چشمگیری را ایجاد کرده است، این بار پروژه بزرگ گندله‌سازی را کلنگ زنی نمود.

دکتر محسن مصطفی‌پور با بیان اینکه در پنج ماه گذشته در مسیر تولید با مشکلات عدیده‌ای از جمله کمبود برق و گاز روبه‌رو بوده است گفت: با این وجود طبق برنامه پیش رفتیم و حتی یک روز کارخانه دچار خاموشی نشده و با حداقل ظرفیت اما با راندمان بالا کار را پیش برده‌ایم.

این مدیر فعال حوزه اقتصادی با بیان اینکه تعمیرات سالانه را هم در کمتر از ۹ روز به اتمام رسانده‌اند گفت: به رغم اینکه تعمیرات در سنوات گذشته با تعلل مواجه شده بود، مجبور شدیم یک اوورهال دوسالانه را انجام دهیم که خوشبختانه در کمترین زمان ممکن و حدود ۲۵ هزار نفر-ساعت آن را عملیاتی و بار دیگر کارخانه را در مدار تولید قرار دادیم.

وی به بخش بازرگانی نیز اشاره کرد و گفت: به عنوان یک پیشرو در بورس شناخته شده‌ایم به طوریکه پس از ابلاغ وزارت صمت به طور پیوسته در بورس فروش داشته ایم و در بخش خرید نیز خوشبختانه ۳۰۰ هزار تن گندله به صورت دپو شده داریم که این اتفاق هیچ وقت در این کارخانه رخ نداده است.

مصطفی‌پور با بیان اینکه هدف مدیران مالی فولاد غدیر شفافیت است به بحث توسعه پروژه‌ها پرداخت و گفت: در کارگاه فولاد سازی در حال حاضر بیش از ۶۰۰ نفر مشغول به کار هستند که بی‌سابقه بوده و بنا داریم تا پایان خرداد ۱۴۰۱ به مرحله بهره برداری برسیم.

شروع به کار ساخت پساب فاضلاب صنعتی و اشتغال ۵۰ نفری در آن دیگر مسئله‌ای بود که این مدیر جوان بدان اشاره نمود اما مهمترین پروژه را گندله‌سازی خواند که در این روز با حضور مسئولان کلنگ‌زنی شد.

مدیرعامل فولاد غدیر نی‌ریز با نشان دادن تصاویری از ابتدای زمان حضور و حال حاضر کارخانه پیشرفت چشمگیر و سرعت پروژه‌ها را به نمایش گذاشت.

این مدیر پرتلاش فولادی از مسائل زیست محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی نیز شانه خالی نکرد و گفت: تمام تلاش خود را انجام می‌دهم تا رضایت مردمی را در منطقه ایجاد نمایم و در این رابطه با نمایش دادن پروژه بزرگ پارک آزادی وعده داد که به زودی دریاچه مصنوعی آن آبگیری شود.

در ادامه این جلسه آیت الله سید مهدی فال‌اسیری با تمجید از مدیر جدید فولاد درخواست نمود که این کارخانه مکانی برای اشتغال جوانان نی‌ریز، استهبان و بختگان شود.

وی در عین حال پیشنهاد داد تا با سرمایه مردمی و تخصص فولادی‌ها به خصوص فولاد غدیر نی‌ریز، صنایع زیر دستی در کنار فولاد ایجاد گردد.

فرماندار نی‌ریز با بیان اینکه زنجیره فولاد با تلاش مهندس مصطفی‌پور در حال تکمیل است عنوان نمود: از کارهای توسعه‌ای این کارخانه حمایت و در تأمین امنیت این پروژه‌ها همکاری لازم را خواهد نمود.

مراد هدایت ابراز امیدواری کرد که این مجتمع الگویی برای اشتغال در سطح استان باشد و با به کارگیری نیروهای بومی شهرستان و شهرهای همجوار راه خود را ادامه دهد.

سعید صادقی معاونت پارلمانی وزارت دفاع با مقایسه دفاع نظامی و دفاع اقتصادی به تمجید از مدیر عامل فولاد غدیر نی‌ریز پرداخت و او را یکی از مسئولان پرتلاش گام دوم انقلاب خواند که توانسته در کمتر از ۶ ماه پیشرفت ۳۰ درصدی را در کارخانه ایجاد کند.

نماینده مردم نی‌ریز، استهبان و بختگان هم با بیان تاریخچه احداث هفت مجموعه فولادی گفت: زمانی که مسئولیت نمایندگی مردم را به عهده گرفتم این کارخانه به صورت نیمه افراشته فعال بود و خمودی و واماندگی پیمانکاران را می‌شد کاملاً مشاهده کرد اما حالا به خوبی می‌بینید که چگونه در مسیر توسعه قرار دارد و به امید خدا فولادسازی در سال ۱۴۰۱ به نتیجه خواهد رسید.

فرهاد طهماسبی به بحث آلایندگی کارخانه و اعتراض شورا و مردم قطرویه نیز اشاره کرد و گفت: ملاک، نظر کارشناسان زیست محیطی است که خوشبختانه نظر آنها مثبت بوده و شاهد احداث کارخانه گندله‌سازی هستیم اما درخواست من این است که از جدیدترین و به‌روزترین تجهیزات فیلترینگ استفاده کنید تا دغدغه زیست محیطی مردم به حداقل برسد.

سخنران پایانی جلسه مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر بود.

دکتر سید امیرعباس حسینی با تمجید از عملکرد مدیرعامل فولاد غدیر نی‌ریز گفت: برنامه‌امان این است که در سال ۱۴۰۴ سهمی برابر در حوزه صنعت، معدن، نفت و گاز داشته باشیم.‌

وی با بیان اینکه ما هم قبول داریم که یک واحد تولید آهن اسفنجی نمی‌تواند مجتمع تلقی گردد گفت: نی‌ریز دارای بزرگانی همچون فضل‌ابن‌حاتم و قطب‌الدین نی‌ریزی است و اینها نشان از قدمت بالای این شهرستان دارد.

ما هم دغدغه مردم با این پیشینه تاریخی را درک می‌کنیم و بر این باور هستیم که توسعه صنعتی میمکن است به محیط‌زیست آسیب برساند اما مزایای آن بیش از معایبش است.

وی با بیان اینکه لازم است تا مسئولان شهرستانی و استانی در تکمیل زنجیره به ما کمک کنند گفت: امیدواریم تا در ماه‌های آینده بخش ذوب به بهره‌برداری برسد.

در ادامه مسئولان و میهمانان از مراحل فولادسازی در کارخانه بازدید کردند و پایان بخش برنامه کلنگ‌زنی کارخانه گندله‌سازی بود.

لازم به ذکر است اعتبار آن ۱۱۰ میلیون یورو می‌باشد و قرار است در دو سال با ظرفیت تولید سالانه ۲.۵ میلیون تن ساخته شود.

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها