قیمت گذاری زنجیره فولاد نباید جزیره ی باشد

 مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد:

 مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد:

لزوم اهتمام به فرهنگ گفتمان در بالادست زنجیره و ضرورت حمایت مسئولان و سرمایه گذاران برای قیمت گذاری سنگ آهن، کنسانتره و گندله

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد، بر لزوم اهتمام به فرهنگ گفتمان در بالادست زنجیره و ضرورت حمایت مسئولان و سرمایه گذاران برای قیمت گذاری سنگ آهن، کنسانتره و گندله تاکید کرد.

علیرغم وجود مشکلات زیرساختی، این شرکت موفق به اجرای بیش از ۹۶ درصدی برنامه‌ تولید کنسانتره شد.

محمد مدنی‌فر مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد (سیمیدکو) در تشریح فعالیت‌های صورت گرفته در یک سال گذشته این مجموعه گفت: علیرغم وجود مشکلات زیرساختی همچون قطع گاز و برق در سال‌ گذشته، این شرکت موفق به اجرای بیش از ۹۶ درصدی برنامه تولید کنسانتره و ۷۵ درصدی تولید گندله شد.

مدنی‌فر با اشاره به پروژه بازیابی و بازچرخانی آب کارخانه به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های زیست‌ محیطی کشور، خاطرنشان کرد: این شرکت که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره و گندله در منطقه معدنی سنگان است، به دلیل نیاز به استفاده بالا از منابع آبی و با توجه به خشکسالی و کمبود شدید آب در این منطقه، موفق شد با راه‌اندازی طرح بزرگ فیلتراسیون و آبگیری از باطله، بیش از ۸۵ درصد آب مصرفی خود را احیا و به چرخه تولید بازگرداند. این پروژه که قسمت مهندسی و مشاوره آن با مشارکت شرکت آماتیس‌رابین صورت گرفته، امروز با رفع بخشی از نگرانی‌های زیست‌محیطی با استفاده از سدهای باطله، بالغ‌ بر ۶/۱ میلیون مترمکعب آب را بازیابی کرده و کارخانه این شرکت سالانه قادر به بازیابی دو میلیون مترمکعب آب در سال است.

مدیرعامل سیمیدکو درخصوص پروژه تصفیه آب شهرستان خواف نیز تصریح کرد: قرارداد این پروژه با شرکت فاضلاب استان خراسان رضوی به‌صورت سرما‌یه‌گذاری منعقد شد تا طی آن با احداث شبکه جمع‌آوری پساب شهر، تصفیه‌خانه ۶ هزار مترمکعبی و خط انتقال با هزینه حدودی معادل ۵۰۰ میلیارد تومان به مرحله اجرا درآید، پیمانکار آن جهت احداث تصفیه‌خانه انتخاب شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال‌جاری عملیات اجرایی آن آغاز گردد؛ ضمن اینکه به واسطه دیدگاه مدیران فولاد خوزستان و صنایع و معادن توسعه فراگیر سناباد مبنی‌بر انتفاع مردم منطقه از پروژه‌های اجرایی این مجموعه، اجرای مسئولیت اجتماعی در این شرکت در قالب پروژه‌های ماندگار به مرحله اجرا درمی‌آیند.

عضو هیات‌مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران در خصوص قیمت‌گذاری سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله در کشور گفت: لازمه قیمت‌گذاری در این بخش نیازمند درنظر گرفتن تمامی قسمت‌های زنجیره و قیمت‌گذاری با اتفاق‌نظر تمامی ارکان آن است؛ شایان ذکر است تعادل لازمه انجام هر کاری است و این تعادل با گفتمان و اصول و منطق به پیش خواهد رفت.

وی افزود: قیمت‌گذاری‌ها نباید جزیره‌ای یا شخصی بررسی شود و این مهم با هماهنگی مسئولان بخش معدن وزارت صمت قابل پیگیری است. به طور مثال، همه زنجیره باید به تقویت بخش اکتشاف در ابتدای زنجیره کمک کنند تا موجب تعادل در تمام قسمت‌ها گردد.

مدنی‌فر با اشاره به پیشینه طولانی کشور در معدن‌کاری برون‌مرزی جهت تامین مواد اولیه، تصریح کرد: این‌گونه اقدامات نیازمند حمایت دولت و وزارت امور خارجه است و معدن‌کاران به تنهایی امکان انجام اقدامات جدی ندارند، به‌طور مثال برای سرمایه‌گذاری در معادن افغانستان به دلیل نزدیکی به سنگان می‌شد اقداماتی صورت بگیرد اما به دلیل نبود حمایت‌ها، هیچگاه مورد بررسی جدی قرار نگرفت.

وی افزود: وزارت امور خارجه، وزارت صمت و سرمایه‌گذاران به عنوان سه راس اصلی پروژه‌های معدن‌کاری برون‌مرزی با کمک انجمن سنگ‌آهن با تشکیل اتاق فکر می‌توانند اقدامات موثری در این خصوص انجام دهند.

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها