شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی به احیاء واحدهای تولیدی غیرفعال کمک کنند / ارائه گزارش پیشرفت ۴۸ پروژه مصوب با سرمایه گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلاری

در جلسه “کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران” با حضور معاون اول رییس جمهور گزارشی از پیشرفت ۴۸ پروژه مصوب با سرمایه گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلاری در حوزه های صنعتی و معدنی ارایه شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات؛ دکتر محمد مخبر در این جلسه که عصر دیروز (سه شنبه) برگزار شد با اشاره به نقش و اهمیت شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی که به عنوان پیشرانان پیشرفت اقتصاد کشور فعالیت می کنند، تأکید کرد: این شرکت های پیشران با ارائه کمک های حمایتی، سرمایه گذاری و مشاوره ای به بخش خصوصی و مردم می توانند به ایجاد یک بخش خصوصی سالم، مسلط و کارآمد کمک کنند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: ‌شرکت های بزرگ صنعتی معدنی که در این کارگروه فعالیت می کنند باید علاوه بر فعالیت های توسعه ای و بنگاه داری خود در راستای الگوسازی برای شرکت های کوچکتر و همچنین بخش خصوصی نیز گام بردارند.

دکتر مخبر خطاب به مدیران عامل شرکت های صنعتی معدنی بزرگ کشور تأکید کرد: پیشرانان پیشرفت ایران همانند خیمه ای هستند که هر بخش از اقتصاد کشور و مردم در کنار آنها فعالیت کنند و یا آموزش های لازم را ببیند، می توانند در آینده به عنوان یک حامی برای سایر بخش های کوچکتر از خود شوند که این رویکرد و نگاه می تواند به پیشرفت همه جانبه شرکت های بزرگ و بخش خصوصی منجر شود.

معاون اول رییس جمهور بر ضرورت فعالیت های فراسرزمینی نیز تأکید کرد و گفت: بازار یک میلیارد نفری از همسایگان جمهوری اسلامی ایران می تواند فرصتی بسیار مناسب برای پیشرانی فراسرزمینی مهیا کند و سیاست خارجی دولت سیزدهم کاملاً آمادگی دارد همکاری ها و کمک های لازم را دراین زمینه در اختیار شرکت های صنعتی و معدنی بزرگ ایران قرار دهد.

وی با تأکید بر بهره گیری از ظرفیت اقتصادی کشورهای همسایه، افزود: باید سیاست سرمایه گذاری و فاینانس متقابل در کشورهای همسایه دنبال شود چرا که این مهم به استحکام روابط سیاسی کشورها و همچنین اقتصاد پایدار شرکت های بزرگ منطقه ای منجر می شود.

دکتر مخبر با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم درخصوص حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز گفت: جوانان تحصیلکرده ایرانی فعال در شرکت های دانش بنیان داخلی توانسته اند با تولید محصولات با تکنولوژی و کیفیت بالا و همچنین قیمت تمام شده پایین کمک بزرگی به اقتصاد کشور به ویژه در دوران تحریم نمایند که باید از این سرمایه انسانی و علمی نیز به خوبی استفاده شود.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: شرکت های بزرگ عضو این کارگروه علاوه بر کمک های حمایتی و سرمایه گذاری به بخش های خصوصی پایین دستی و کسب و کارهای نوین، باید با همکاری یکدیگر و سایر شرکت های بزرگ و تشکیل یک کنسرسیوم،به حل مشکلات بزرگ زیرساختی کشور نظیر تأمین آب، توسعه حمل و نقل و … نیز کمک کنند.

دکتر مخبر با اشاره به احیاء کارخانه فولاد اردکان توسط یکی از شرکت ها پس از ۱۴ سال تعطیلی بر ضرورت احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل با کمک پیشرانان پیشرفت ایران و با محوریت کمک های سرمایه گذاری و مشاوره ای تأکید کرد.

معاون اول رییس جمهور همچنین از این کارگروه خواست تا مشکلات و موانع شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی کشور را هر چه سریعتر شناسایی و احصاء نماید تا در صورت نیاز در دولت بررسی و برای رفع آنها اقدام شود.

دکتر مخبر تأکید کرد: شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی باید به ملاحظات محیط زیستی و همچنین مسئولیت اجتماعی و رفع محرومیت از مناطقی که در آن فعالیت می کنند، توجه کافی داشته باشند.

در این جلسه که با حضور اعضای اصلی کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران برگزار شد، دبیر کارگروه گزارشی از فعالیت پنج ماهه کارگروه با محوریت شرکت های پیشران بازار سرمایه ارائه و تأکید کرد که تاکنون عملیات اجرایی پروژه های پیشرانان پیشرفت ایران با ۴۸ پروژه در ۱۳ استان و ۲۷ شهرستان با سرمایه گذاری ۱۷,۳ میلیارد دلار در حوزه های معدنی، زنجیره فولاد، مس، پتروپالایشی، برق و زیرساختی آغاز شده است.

زنجیره فولاد با ۱۳,۸ میلیون تن، سنگ آهن، کنسانتره و گندله با ۲۵.۵ میلیون تن، مس ۸۰۰ هزار تن، پتروپالایشی ۱۴.۳ میلیون تن و تولید ۳.۱ هزار مگاواتی برق از جمله دستاوردها و محصولات این ۴۸ پروژه است که به اشتغالزایی ۸۵ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم می انجامد.

همچنین در ادامه این جلسه در خصوص فعالیت های فراسرزمینی، گزارشی از‌آمار و ارقام کشورهای حوزه اقتصاد ایران و همچنین تجارت ایران با شرکای اصلی تجاری ارائه و عنوان شد که برای توسعه کسب و کارهای فراسرزمینی با کشورهایی که در حوزه اقتصاد جمهوری اسلامی ایران هستند، باید یک کریدور تجاری بین شرکت های داخلی و خارجی در بحث فراسرزمینی طراحی شود.

در این جلسه اعضای اصلی کارگروه نیز پیشنهادات و راهکارهای خود را در زمینه احیای واحدهای غیرفعال، احیای منابع معطل مانده، نظارت و مانع زدایی و همچنین اعطای تسهیلات بانکی مطرح کردند.

در پایان این جلسه نیز گزارش عملکرد و ساختار نظارت بر پروژه ها و همچنین عملکرد سه ماهه شرکت های عضو کارگروه ارائه شد.

گفتنی است شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، مجتمع فولاد مبارکه، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ، هلدینگ خلیج فارس و شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان به عنوان «گروه پیشرانان پیشرفت ایران» مسئولیت سرمایه‌گذاری در این ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی در ۱۳ استان کشور و با سرمایه‌گذاری معادل ۱۷,۳ میلیارد دلار را بر عهده دارند.

 

انتهای پیام//

 

منبع: معدن ۲۴ (www.madan24.com)

اخبار مرتبط

هیچ داده ای یافت نشد

نظرات کاربران

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها