در این مطلب از وبسایت ماناماین قصد صحبت در رابطه با فلدسپات را داریم و می‌خواهیم به کاربردهای آن نیز اشاره کنیم. پس اگر به دنبال مطلب جامعی در رابطه با فلدسپات‌ها هستید و می‌خواهید به‌طور کامل در رابطه با کاربردهای آن اطلاعاتی کسب کنید، تا انتهای این صفحه همراه ما باشید و لینک این مطلب را نیز برای دوستان خود ارسال کنید.

به یک سری از مواد معدنی تکتوسیلیکات سنگ ساز که دارای مقدار زیادی کلسیم، سدیم و پتاسیم بوده و تقریبا بیش از ۵۰ درصد هسته زمین را تشکیل می‌دهد فلدسپات می‌گویند. همچنین در تعریفی کلی و ساده باید بگوییم فلدسپات از سیلیکات آلومینیوم، سدیم، پتاسیم و کلسیم تشکیل شده و یک نوع کانی بلورین به حساب می‌آید.

این ماده به سه گروه کلسیک، پتاسیک و سدیک تقسیم شده و اگر بخواهیم در رابطه با منبع این‌ ماده سخن بگوییم باید به سنگ‌های رسوبی، آذرین و دگرگونی اشاره کنیم چرا که در این سنگ‌ها همواره مقداری فلدسپات وجود دارد و فلدسپات جزو مواد معدنیِ اساسی این سنگ‌ها به حساب می‌آید.

فلدسپات‌ها شکلی شیشه‌ای دارند و به طور کلی قیمت این ماده وابسته به گرید آن بوده و خرید آن بازار تقریبا مناسبی دارد. ما در مطالب این صفحه از وب سایت ماناماین قصد داریم در رابطه فلدسپات و کاربرد آن سخن بگوییم و در این باره اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و اینک به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطالب این صفحه همراه ما باشید.

ویژگی‌ها و مشخصات فلداسپات

فلدسپات‌ چه ویژگی‌هایی دارد؟

نخستین مطلبی که در رابطه با فلدسپات‌ها باید به آن اشاره کنیم ویژگی‌های این مواد است. در این باره باید بگوییم اکثر فلدسپات‌ها از ترکیب ارتوکلاز، آنورتیت و آلبیت تشکیل شده‌اند و فلدسپات پلاژیوکلاز همان مواد معدنی است که طبق محدوده محلول جامد بین آلبوریت و آنورتیت پا برجا است.

فلدسپات یکی از گروه‌های مهم سنگ‌های آذرین بوده و نوعی کانی به حساب می‌آید و در تشکیل سنگ‌های آذرین و سنگ‌های آذرین پسین نقش مهمی دارد. این کانی‌های سیلیکاتی شامل عناصر سدیم، پتاسیم، کلسیم و باریوم می‌شوند و در ساختمان سنگ‌ها نقشی بسیار مهم دارند و به عنوان یکی از اجزای اصلی سنگ‌های آذرین شناخته می‌شوند.

فلدسپات‌ها در ساخت سنگ‌های آذرین پراهمیت هستند و بیش از ۶۰ درصد از حجم سنگ‌های آذرین را تشکیل می‌دهند. این مواد معدنی به دلیل خاصیت‌های مختلفی از جمله زیبایی، مقاومت در برابر خوردگی و نیز مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلدسپات‌ها به دلیل تنوع فراوانی که در شکل، رنگ، حالت و خصوصیات فیزیکی، در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مواد معدنی می‌توانند در ساخت سرامیک‌ها، شیشه‌ها، سنگ‌های تزئینی و ساختمانی، سنگ‌های قیمتی، آجر و گچ، و همچنین در صنایع پتروشیمی و الکترونیک نیز به کار روند.

در علم معدن، فلدسپات‌ها به دو دسته اصلی سیلیکات سدیم-پتاسیم و سیلیکات کلسیم تقسیم می‌شوند. فلدسپات‌های سدیم-پتاسیم معمولاً سفید یا خاکستری رنگ هستند در حالی که فلدسپات‌های کلسیم دارای رنگ‌ها و الگوهای مختلفی هستند. در کل، فلدسپات‌ها به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی‌شان، در بسیاری از صنایع به کار رفته و بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

فلدسپات قلیایی همان مواد معدنی بین ارتوکلاز و آلبریت است. گرچه داشتن مقدار زیادی سدیم و پتاسیم سبب نامگذاری فلدسپات قلیایی شده و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

در رابطه با فلدسپات‌های قلیایی باید بگوییم، نوعی از این مواد که منشا پتاسیمی دارند در صنایعی چون تولید چسب، پلاستیک، رنگ و لاستیک پرکاربرد بوده و این را هم باید بگوییم که از آن‌ها تحت عنوان عامل شار در سرامیک و شیشه نیز استفاده می‌شود.

خرید و فروش مواد معدنی مختلف را با ماناماین تجربه کنید. برای خرید و یا فروش مواد معدنی خود با کارشناسان ما با شماره‌های 09137709717 , 09137709727 تماس حاصل فرمایید.

 

فلداسپات feldspar

ترکیبات فلداسپات

ترکیب فلدسپات شامل یک سیلیکات و یک یا چندین عنصر آلکالی مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و باریوم است. این ترکیب در ساختمان سنگ‌های آذرین و پسین نقش مهمی دارد. بیشتر فلدسپات‌ها از دو دسته اصلی سدیم-پتاسیم و کلسیم تشکیل شده‌اند.

در رابطه با خواص این ماده باید بگوییم، اغلب رنگ فلدسپات‌های سدیم-پتاسیم سفید یا خاکستری است، اما ممکن است به رنگ‌های دیگری نیز دیده شوند. فلدسپات‌های سدیم-پتاسیم دارای چگالی حدود ۲.۵ تا ۲.۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب، سختی ۶ موس و مقاومت بسیار خوب در برابر خوردگی هستند.

از این موارد که بگذریم باید بگوییم مواد معدنی موجود در این ماده بیشتر، از دو سو دارای شکاف هستند و فلدسپات‌های سدیم-پتاسیم بیشترین حجم را در سنگ‌های آذرین تشکیل می‌دهند و به صورت کلی در سنگ‌هایی با تراکم بالا، مثل گرانیت و ریولیت، دیده می‌شوند.

فلدسپات‌های کلسیم معمولاً رنگی متنوع دارند، از سفید گرفته تا زرد، قهوه‌ای و حتی سیاه و این فلدسپات‌ها دارای چگالی حدود ۲.۶ تا ۲.۸ گرم بر سانتی‌متر مکعب، سختی ۵ تا ۶.۵ موس و مقاومت خوب در برابر خوردگی هستند. گروهی از فلدسپات‌ها در برابر اسید نیز مقاومت نسبتا بالایی از خود نشان می‌دهند و آن‌ها می‌توانند به عنوان یکی از عناصر سازنده سنگ‌های آذرین و پسین، به صورت پایه در ساختمان سنگ‌های نفتی و گازی شرکت کنند. همچنین در صنایع شیشه سازی، سرامیک، پوشش دادن سطوح فلزی و … استفاده می‌شوند و از لحاظ سختی محدوده 6 تا 6.5 دارند.

استخراج فلدسپات‌ها

حال که اطلاعاتی در رابطه با فلدسپات‌‌ها دریافت کردید و با برخی از کاربردهای آن آشنا شدید خوب است درباره‌ی استخراج مواد معدنی نیز اطلاعاتی داشته باشید. در این باره باید بگوییم، استخراج فلدسپات‌ها از پلوتون صورت می‌گیرد.

پلوتون‌ها اجسام گرانیتی بزرگی هستند که در خود مقدار زیادی فلدسپات دارند و باید بدانید معادن زیادی در دنیا فلدسپات خام را در خود جای داده‌اند و تقریبا این ماده کمیاب نیست! و معدن‌داران همراه با پیمانکاران این حوزه با استفاده از سری روش‌های روباز اقدام به استخراج این ماده می‌کنند که طی این استخراج، شکست ثانویه صورت می‌گیرد و در کارخانه‌های مربوطه این عملیات استخراج کامل می‌شود.

فلدسپات‌ها از جمله پرکاربردترین سنگ‌های معدنی در صنایع مختلف هستند که در تولید سرامیک، شیشه، آجر، سیمان، پلاستیک و… استفاده می‌شوند. در ادامه به برخی از سنگ‌های تامین‌کننده فلدسپات اشاره می‌کنیم:

مهمترین منابع فلداسپات

  1. آلبیت: آلبیت یکی از مهمترین سنگ‌های تامین‌کننده فلدسپات است که شامل سیلیکات آلومینیوم، پتاسیم و کلسیم است. این سنگ در معادن مختلفی در سراسر جهان یافت می‌شود.
  2. اورتوکلاز: اورتوکلاز نیز به عنوان یکی دیگر از سنگ‌های تامین‌کننده فلدسپات معرفی می‌شود. این سنگ شامل سیلیکات آلومینیوم و پتاسیم است و به عنوان یکی از مهمترین سنگ‌های ساختمانی در صنایع مختلف استفاده می‌شود.
  3. لبدوریت: لبدوریت یکی دیگر از سنگ‌های تامین‌کننده فلدسپات است که شامل سیلیکات آلومینیوم، پتاسیم و کلسیم است. این سنگ در معادن مختلفی در سراسر جهان یافت می‌شود و در صنایع شیشه، سرامیک و سیمان استفاده می‌شود.
  4. میکا: میکا نیز جزو سنگ‌های تامین‌کننده فلدسپات شناخته می‌شود. این سنگ شامل سیلیکات آلومینیوم، پتاسیم، صودیم و آهن است و در صنایع مختلفی مانند سرامیک، شیشه، پلاستیک، کاغذ و غیره استفاده می‌شود.
  5. کلینوفلدسپات: این سنگ شامل سیلیکات آلومینیوم، پتاسیم، صودیم و کلسیم است و در صنایع شیشه، سرامیک و سیمان استفاده می‌شود.
  6. سانیدین: سانیدین نیز به عنوان یکی از سنگ‌های تامین‌کننده فلدسپات شناخته می‌شود و شامل سیلیکات آلومینیوم، صودیم و پتاسیم است. این سنگ در صنایع سرامیک، شیشه و سیمان استفاده می‌شود.

همچنین، برخی از دیگر سنگ‌های معدنی که شامل فلدسپات هستند عبارتند از: بیوتیت، آلاسکیت، گرانیت، آپلیت، فلدسپات پلاژیوکلاز، فلدسپات کلسیم ماسه‌های فلدسپاتی سواحل و… که این سنگ‌ها نیز در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند.

کاربرد فلدسپات

شاید برایتان عجیب باشد! اما باید بدانید برای ساخت محصولاتی چون لیوان‌های شیشه‌ای، کاشی‌ها، فایبرگلاس، برخی ظروف غذاخوری، سنگ‌های قیمتیِ ارزشمندی چون سنگ خورشید، اسپکترولیت، سنگ ماه، لابرادوریت و آمازونیت از مواد معدنی فلدسپات‌ها بهره گرفته شده و به خاطر همین است که می‌گوییم این ماده، ماده‌ای پرکاربرد به حساب می‌آید.

فلداسپات منبع آلومینا در شیشه سازی و سرامیک سازی است. درخشندگی شیشه‌ای ظروف چینی و کاشی‌های سرامیکی از فلداسپات نشات می‌گیرد که به عنوان یک شار عمل می‌کند. فلداسپات در رنگ‌ها و پلاستیک‌ها، درزگیرها و چسب‌ها به عنوان یک پرکننده معدنی عمل می‌کند.

کاربرد فلدسپات در صنایع

فلدسپات‌ها به دلیل داشتن خواصی همچون مقاومت بالا در برابر حرارت، سختی، مقاومت در برابر خوردگی و ظاهر زیبا در ساخت مصنوعات مختلف به کار می‌روند. برخی از کاربردهای مهم فلدسپات‌ها عبارتند از:

صنایع شیشه سازی

فلدسپات‌ها به دلیل داشتن دمای ذوب بالا، انعطاف پذیری و قابلیت آمیختن با سایر مواد، در صنعت شیشه سازی به عنوان مهم ترین ماده محسوب می‌شوند.

صنایع سرامیک سازی

فلدسپات‌ها به دلیل دارا بودن خاصیت آتش‌سازی، جهت تولید قطعات سرامیکی از جمله ظروف، پیش‌بندها و… استفاده می‌شوند.

صنایع کاغذ سازی

فلدسپات‌ها به دلیل داشتن خاصیت جذب رطوبت و جلوگیری از تغییر اندازه و شکل کاغذ در برابر رطوبت، به عنوان یک ماده پرکاربرد در تولید کاغذ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع رنگ سازی

فلدسپات‌ها به علت در اختیار داشتن خاصیت جذب رنگ‌های مختلف و قابلیت آمیختن با سایر مواد، در صنایع رنگ سازی به عنوان یک افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع ساختمانی

باتوجه به اینکه این ماده دارای خواصی همچون سختی، مقاومت در برابر خوردگی و حتی ضد اسیدی است، در صنایع ساختمانی به عنوان یک ماده ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنایع چسب سازی

فلدسپات‌ها دارای خاصیت جذب رطوبت هستند و برابر حرارت پایداراند. به همین دلیل از آن‌ها در تولید چسب‌های مورد استفاده در صنایع چوب و کاغذ نیز استفاده می‌شوند.

صنایع پتروشیمی و پزشکی

فلدسپات‌ها در برخی موارد محدود در صنایع پتروشیمی نیز به عنوان یک افزودنی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در صنعت پزشکی نیز در تولید مواد ضدعفونی کننده و در برخی تزئینات دندانپزشکی کاربرد دارند.

علاوه‌بر موارد بالا، فلدسپات‌ها در صنایعی چون تولید آجر و سفال، سیمان، طلا، نقره، کروم، نیکل، مس و سرب و رنگ‌های آن‌ها و همچنین در تولید فریت‌های مغناطیسی و مواد نسوز نیز استفاده می‌شوند و حتی در صنعت جوشکاری نیز کاربرد دارند.

با توجه به کاربردهای گوناگون فلدسپات‌ها، این ماده به عنوان یکی از مهمترین مواد معدنی در صنایع مختلف شناخته می‌شود و تأمین آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این راستا، کشورهایی که دارای معدن فلدسپات هستند، می‌توانند به عنوان تامین کننده اصلی این ماده در بازار جهانی عمل کنند. به عنوان مثال، هند، ترکیه، ایتالیا و چین از جمله کشورهایی هستند که دارای معادن فلدسپات هستند و تولید این ماده در این کشورها انجام می‌شود.

همچنین، با توجه به اینکه استفاده از فلدسپات‌ها در صنایع مختلف به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی آن‌ها بسیار گسترده است، تحقیقات بیشتر در زمینه بهبود و افزایش کیفیت تولید این ماده انجام می‌شود. در این زمینه، محققان به دنبال پیدا کردن روش‌هایی برای کاهش دوره تولید، کاهش هزینه‌های تولید و بهبود کیفیت فلدسپات‌ها هستند.

مطلب مفید: معادن سنگ آهن ایران

کاربرد فلداسپات

ساخت مواد پرکننده با استفاده از فلدسپات‌ها

همان‌طور که در ابتدای مطالب این صفحه نیز گفتیم فلدسپات‌ها در تولید پلاستیک، رنگ و لاستیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و این استفاده تحت مواد پرکننده می‌باشد. در واقع فلدسپات‌ها به دلیل عواملی چون بی اثر بودن شیمیایی زیاد، ضریب شکست مناسب، PH پایدار، مقاومت بالا در برابر یخ زدگی، سایش و گرانروی، قابلیت پراکندگی فوق‌العاده یک پرکننده‌ی بسیار موثر هستند.

همچنین باید اين را نیز بگوییم که این مواد به علت سختی نسبتاً بالای موهس تحت عنوان یک ماده‌ی پرکننده، برای ساخت لاستیک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از این موارد که بگذریم باید بگوییم‌این مواد به عنوان عوامل ضد لغزش نیز کاربرد دارند و برای ساختن فیلم‌های LDPE برای مدیرت گرما در مکان‌هایی خاص مانند گلخانه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. و مورد آخر اینکه این ماده در پوشش‌ها، لاک‌ها و رنگ‌ها نیز استفاده می‌شوند و در این مواد نیز نقش پرکننده را دارند.

ساخت سرامیک‌ها با استفاده از فلدسپات

تاکنون حتما متوجه شده‌‌اید که فلدسپات کاربرد گوناگون داشته و ماده‌ای مفید محسوب می‌شود. در این باره باید بگوییم علاوه بر شیشه و مواد پرکننده، فلدسپات یکی از مهم‌ترین اجزای سرامیک نیز به حساب می‌آید. این مواد مقدار لک شدن بدنه‌ی سرامیک را در حین پخت کنترل می‌کنند و به صورت کلی از این ماده در جهت تولید پوشش شیشه‌ای در دمای پایین استفاده می‌شود و استفاده از آن‌ها در این مورد تحت عنوان یک کاتالیزور شار است.

علاوه‌بر مواردی که گفتیم فلدسپات‌ها به عنوان منبع مواد قلیایی و آلومینا در لعاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌طور کلی این ماده سبب افزایش میزان مقاومت سرامیک می‌گردد و معمولا فلدسپات‌های گرید سرامیکی تا ۲۰۰ مش که معادل ۷۵ میکرومتر است آسیاب می‌شوند.

فلداسپات چیست

ساخت پرسلان با استفاده از فلدسپات

یکی از اجزای اصلی سرامیک‌های چینی فلدسپات‌ها هستند و ساخت پرسلان نیز با استفاده از این ماده انجام پذیر است. در رابطه با پرسلان باید بگوییم به یک سری فرآورده‌های سرامیکی شیشه‌ای بدون لعاب و لعاب‌دار پرسلان می‌گویند و در تعاریف عامه پرسلان نوعی پوشش مشابه با کاشی است‌. پرسلان تقریبا مشابه با ظروف سفالی است و یکی از دلایل استفاده از فلدسپات در آن قابلیت شار برتر آن‌ها است.

ساخت لعاب مینا با استفاده از فلدسپات

افزایش زیبایی لعاب مینا یکی از ویژگی‌های فلدسپات بوده و باید گفت فلدسپات‌ها علاوه‌بر کاربردها و ویژگی‌های گفته شده در ساخت ظروف کادویی، غذاخوری، بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی این ماده در برخی از وسایل بهداشتی نیز جهت راحت‌تر کردن روند بهینه‌سازی استفاده می‌شود.

فلدسپات‌های پتاسیم و کاربرد این فلدسپات‌ها

تجزیه شدن فلدسپات‌های پتاسیم به سنگ معدن‌های آلومینیوم و مواد معدنی رس، در طی هوازدگی دو منبع معدنی ارزشمند می‌سازند که از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مهم هستند.

سری فلدسپات‌های پتاسیم در پوشش الکترودهای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و به طبع در صنایع ساخت فولاد، کشتی و سازه‌های دیگر کاربرد دارند. علاوه‌بر این از این ماده در جهت ساخت ساینده، دیسک، چرخ و… نیز استفاده می‌شود. که البته موادی چون کلرید منیزیم و اکسید منیزیم نیز با این ماده برای ساخت این عوامل اتصال، همراه هستند.

از موارد بالا که بگذریم باید بگوییم گروهی از فلدسپات‌های پتاسیم ارزش اقتصادی زیادی دارند و به عنوان سنگ‌های زینتی و قیمتی به فروش می‌رسند به علاوه اینکه این مواد در تولید فوم لاتکس نیز کاربرد دارند.

فلدسپات‌های ویژه و اطلاعاتی درباره‌ی آن‌ها

در رابطه با این فلدسپات‌ها باید بگوییم برخی از فلدسپات‌ها نه در گروه پلاژیوکلاز قرار می‌گیرند و نه در گروه قلیایی! به همین دلیل آن‌ها را تحت عنوان فلدسپات ویژه می‌شناسند. اگر بخواهیم مثالی در رابطه با این نوع فلدسپات‌ بزنیم، می‌توانیم به سنگ‌ خورشید و ماه اشاره کنیم و باید بگوییم این فلدسپات‌ها نیز ارزشمند هستند.

برای خرید فلدسپات باید به چه نکاتی توجه نمود؟

اگر قصد خرید فلدسپات را دارید باید حتما به مواردی چون نوع فلدسپات مورد نیاز، محل تهیه فلدسپات، کیفیت فلدسپات، قیمت فلدسپات، نحوه حمل و نقل، مقدار خرید، مدت زمان تحویل، شرایط پرداخت و نگهداری آن توجه داشته باشید و همواره سعی کنید از مراجع معتبر برای خرید چنین مواردی اقدام نمایید.

اطلاعاتی در رابطه با فلدسپات‌های پتاسیم و کاربرد آن‌ها

در ابتدایی‌ترین امر فلدسپات‌های پتاسیم در صنعت شیشه سازی کاربرد دارند و همچنین نقش پوششی آن‌ها در سری الکترودهای جوشکاری را نیز باید در نظر گرفت. از این دو مورد که بگذریم باید بگوییم در صنایع فولاد و کشتی‌سازی نیز چشم اندازهایی از کاربرد فلدسپات‌های پتاسیم دیده می‌شود و باید این را نیز بگوییم که برخی از این فلدسپات‌ها نیز به عنوان سنگ‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند و ارزش اقتصادی بالایی دارند.

روش استخراج فلدسپات‌ها

تا به اینجای مطالب این صفحه اطلاعات جامعی در رابطه با فلدسپات‌ها دریافت کردید و حال نوبت صحبت در رابطه با استخراج فلدسپات‌ها است. در این رابطه باید بگوییم استخراج فلدسپات‌ها به دو روش مکانیکی و شیمیایی صورت می‌گیرد که در روش مکانیکی بعد از مطالعات ژئوشیمیایی و مهندسی، خرد کردن نمونه‌ها به اندازه‌های کوچکتر و سپس جداسازی فلدسپات با استفاده از دستگاه‌های مغناطیسی صورت می‌گیرد و تصفیه و تمیز کردن فلدسپات‌های به دست آمده در مرحله بعدی انجام می‌شود.

در روش شیمیایی نیز ابتدا عملیات حفاری و برداشت نمونه‌های اولیه انجام می‌شود، سپس شستشوی نمونه‌ها با حلال‌های شیمیایی مختلف برای جداسازی فلدسپات از دیگر مواد معدنی انجام می‌شود و بعد فرآیند فلوتاسیون برای جداسازی فلدسپات از سایر مواد بدست آمده صورت می‌گیرد و در آخر تصفیه و تمیز کردن فلدسپات به دست آمده با استفاده از روش‌های شیمیایی و فیزیکی انجام می‌شود و در رابطه با این موارد باید بگوییم برای استخراج از سری روش‌های روباز استفاده می‌شود.

کلام پایانی

ما در این صفحه در رابطه با فلدسپات‌ و کاربرد آن سخن گفتیم و در این باره اطلاعات مفیدی به شما همراهان گرامی ارائه دادیم و اینک در انتها امیدواریم مطالب این صفحه برای شما مفید بوده باشد.