G-2W7HY32YH5

بازگشت قیمت گاز در اروپا به سطح قبل از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین

قیمت گاز در اروپا

در اواخر تابستان گذشته، قیمت گاز در هر مگاوات ساعت  و با ادامه کاهش تدریجی صادرات گاز روسیه به اروپا به اوج ۳۰۰ یورو رسید اما سپس روند نزولی آن آغاز شد.

در واقع، از زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تصمیم گرفت عرضه گاز در بازار اروپا را از طریق خط لوله نورداستریم۱ متوقف کند، یعنی از اواخر اوت گذشته، برخلاف انتظارها، قیمت گاز در اروپا در مجموع سیر نزولی را آغار کرد.

قیمت گاز طبیعی اواسط ماه جاری به ۱۳۰ یورو کاهش یافت و در میانه هفته گذشته نیز به مرز ۱۰۰ یورو بازگشت. این نرخ صبح روز چهارشنبه برای قراردادهای با سررسید ژانویه تا ۷۷.۳۵۰ یورو و برای قراردادهای با سررسید فوریه تا ۷۹.۶۴۵ یورو پایین آمد.

کارشناسان یادآوری کردند که آغاز تاثیرگذاری کاهش قیمت گاز در میان مصرف‌کنندگان خانگی و صنعتی اروپا تا فوریه طول خواهد کشید چرا که گاز مصرفی دو ماه آینده پیشتر با قیمت‌های بالاتر خریداری شده است.

البته پیش از این، قیمت عمده فروشی گاز طبیعی در معاملات روز ۲۴ اکتبر بازار هلند به مدت یک ساعت منفی شده بود؛ به تعبیری تامین کنندگان گاز به دلیل تشکیل صف طولانی تخلیه محموله‌های گازی که حجم آنها فراتر از توان ذخیره‌سازی آنها بود، حاضر بودند، حدود ۱۶ یورو به هر کسی که می‌توانست یک مگاوات ساعت گاز را تحویل بگیرد، پرداخت کنند.

منبع: آفتاب نیوز

اخبار مرتبط

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها